Sürdürülebilir kalkınma bağlamında Türkiye'de çevre politikaları
Turkey in the context of sustainable development environmental policies in
- Tez No: 551555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YÜKSEL ACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sürdürülebilir Kalkınma paradigmasının 1980'li yıllar itibariyle kalkınma literatürü içinde yer almaya başlaması, büyüme merkezli kalkınma yaklaşımlarının çevresel tahribatlar konusunda da eleştiriler gördüğü ve yeni kalkınma yaklaşımları arayışlarına girildiği 1970'li yıllardaki sürecin yansıması ile olmuştur. Sürdürülebilir kalkınma yaklaşımını kabul ederek ilgili uluslararası etkinliklere katılan ve sözleşmelere taraf olan ülkeler, bu yaklaşımın hedefleri doğrultusunda politikalar geliştirme yükümlülüğüne girmiştir. Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının çevre boyutunu ele almakta olup, Türkiye'nin çevre politikalarını ve bu örnek üzerinden, küresel çevresel tehditler karşısında sürdürülebilir kalkınma yaklaşımının çevre boyutunu, çevre koruma-ekonomik kalkınma bağlamında incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The paradigm of Sustainable Development took its place in the development literatüre as of the 1980s, and was reflected in the process of the 1970s, when growth-centered development approaches were criticized for environmental destruction and the search for new development approaches was sought. By accepting a sustainable development approach, countries that participate in relevant international events and are parties to contracts have become obliged to develop policies in line with the objectives of this approach. This study of the sustainable development approach is to address the environmental dimension of Turkey's environmental policy and through this example, the environmentall dimension of sustainable development approach in the face of global environmental threats, examines the environmental-economic development.