Rejeneratörlü stirling makinaları ve gözenekli metal ortamdan oluşan rejeneratörlerin karakteristiklerinin araştırılması
- Tez No: 55158
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
RE JENERATÖRLÜ STIRLING MAKİNALARI VE GÖZENEKLİ METAL ORTAMDAN OLUŞAN REJENERATÖRLERİN ISIL KARAKTERİSTİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Yüksek Lisans Tezi Server ALA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1996 ÖZET Stirling çevrimi ile çalışan makinalann gözenekli malzemeden yapılmış rejeneratörlerinin ısıl karakteristiklerim ele alan bu tez iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda, rejeneratörlü Stirling makinalan ve bu makinalarda kullanılan rejeneratörler konusunda yapılmış yayınların bir incelemesi yapılmış, teorik yaklaşımlarda kullanılan fikirler belirlenmiş, muhtelif deneysel metodlar arasından en kullanışlı olanı tespit edilmiştir. İkinci kısımda rejeneratörü gerçek çalışma koşullan altında test etmeyi sağlayan Walker [3] ve Ataer [16] tarafindan tavsiye edilen deney düzeneğinin imalatı yapılmış, deney düzeneğinden elde edilen verilerden faydalanarak optimum rejeneratör boyutlarım belirlemeyi sağlayan bir teorik analiz takdim edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 225.08.01 80 Yrd. Doç. Dr. Halit KARABULUT
Özet (Çeviri)
REGENERATIVE STIRLING MACHINES AND INVESTIGATION OF TERMAL CARACTERISTICS REGENERATOR M. Sc. Thesis Server ALA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1996 ABSTRACT The study conducted on the thermal caractenstics of regenerators, used in Stirling cyling machines, consists of two stages. In the first stage of the study a survey of literature, made on Stirling cyling machines and regenerators, is conducted. The concepts used in theoreticial approaches are autlined. The most succesful regenerator testing apparatus is determined. In the second stage of the study, the test apparatus sagested by Walker [3] and Ataer [16] is manufactured which provides the real working conditions of the regenera tors more over a method is presented to determine the dimensions of regenerator when experimental data is present. Sience Code Key Words Number of Pages Adviser 225.08.01 80 Yrd. Doç. Dr. Halit KARABULUT