Yabancılar için Türkçe İstanbul (Istanbul Turkish for Foreigners Course Book) ve Yedi İklim orta seviye ders kitaplarının kültür aktarımı açısından incelenmesi
Investigating intermediate level Turkish teaching coursebooks for foreigners Istanbul and yedi iklim in terms of culture transfer
- Tez No: 551603
- Danışmanlar: PROF. DR. MUNA YÜCEOL ÖZEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Dil Merkezi okutmanları tarafından hazırlanan, İstanbul Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi TÖMER'de (Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi) okutulan İstanbul ile Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan Yedi İklim orta seviye Türkçe öğretimi ders kitapları kültür ögeleri açısından incelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Bu ders kitapları A1-A2 (Temel), B1-B2 (Orta) ve C1 +(İleri) seviyelerinden oluşmaktadır. İncelediğimiz Türkçe öğretim setleri; AODÇ (Avrupa Ortak Dil Çerçevesi) kriterlerince belirlenmiş, dil düzeylerine uygun biçimde düzenlenmiş, iletişim ve öğrenen odaklı yaklaşıma göre yapılandırılmıştır. Çalışmamızda sözü edilen ders kitaplarında Türk toplumunun ve kültürünün temel ve önemli özelliklerinin yansıtıldığı kültürel etkileşim, kültür aktarımı, çeşitli kültür ögeleri ve metinlerdeki kültürel bilgi içerikleri ile kültür kodları üzerinde durulmuştur. Çalışmada amaç, adı geçen yabancılara Türkçe öğretimi ders kitaplarındaki kültürel değerlerimizin tespitini yapmak ardından bazı değerlendirme ve önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, two intermediate level Turkish teaching coursebooks, namely, İstanbul and Yedi İklim were examined in terms of culture items and the findings were evaluated. İstanbul was written by Istanbul University Language Center instructors and it is already used as a coursebook at Çukurova University, TÖMER (Teaching Turkish as a Foreign Language and Research Center). The second book Yedi İklim was prepared by Yunus Emre Institute. The books selected for the research are composed of A1-A2 (Basic), B1-B2 (Intermediate) and C1 +(Advanced) levels. The book series that we examined were designed according to the appropriate language levels based on Common European Language Framework (CEFR) criteria and constructed according to communicative and student-centered approaches. In our study, we mainly focused on cultural interaction, cultural transfer, various culture items and culture codes delivered in the books by which the main important features of Turkish society and culture are presented. The aim of the study is to find out our cultural values instantiated in the books which are used to teach Turkish as a foreign language, evaluate them and suggesting some ideas for further studies..