Eklektik hayatlardan deneysel sanat yorumları
Experimental art comments from eclectic lives
- Tez No: 551659
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA SALİM AKTUĞ
 - Tez Türü: Sanatta Yeterlik
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 226
Özet
Tez uygulanış açısından kavramsal ve uygulamalı olarak yönetilmektedir. Tezin kapsamında; toplumda yaşanan paylaşımların getirmiş olduğu şablonların ayrışmasından doğan“Şizo”kavramının oluşturduğu alt kavramlar sosyoloji, psikoloji ve felsefi alanlarda bütüncül bir şekilde ele alınarak sanattaki yansıması irdelenmektedir. Bu alt kavramlar dâhilinde toplumsal bellek yitimi, kimliksizleşme, afazi, kültürel şizofreni, ötekileşme, organsız beden, kinizm, yersiz-yurtsuzlaşma incelenerek sanattaki yeri sorgulanmaktadır. Tezin ilk bölümünde; öncelikli olarak, bu kavramlar ele alınarak, tanımlar gerçekleştirilip sanattaki sürecine zemin oluşturulmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise; bu kavramların sanat zemininde nasıl işlevsel olarak yer aldığına değinilerek, sanatçılar ve eserlerindeki örneklerle konuya zenginlik kazandırılmaktadır. Bu noktada“Deneysel Sanat”gelinmek istenen noktadır. Deneysel Sanat oluşumunun süreci, bu basamaklardan geçilerek tezin genel kapsamında ifade bulacaktır. Deneysel sanat bağlamında,“Şizofrenizm”iddiası üzerinden açılım yapılmaktadır. Şizofrenizm'in sanata geçiş süreci, eserler üzerinden takip edilmektedir. Bu kavram üzerine yapılan tartışma, kendime ait eser üretim süreciyle de bütünleştirilerek ifadede güç kazandırılmaktadır. Deneysel sanat üslubunun geniş kadrajında yansıtılan eserlerin, Şizofrenizm çatısı altındaki sorgusunda görsellik ön planda sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis is carried out conceptually and practically. Within the scope of the thesis; the sub-concepts of“Schizo”arising from the dissociation of the templates brought by the sharings in society, are examined in terms of sociology, psychology and philosophy in an integrated approach and their reflection on art is studied. Social memory loss, disidentification, aphasia, cultural schizophrenia, alienation, gutted body, cynicism and deterritorialization are examined within these sub-concepts and their role in art is examined. In the first part of the thesis; first, these concepts and definitions take place; therefore, the basis of the process in art is formed. In the second part of the thesis; the functions these concepts are explicated on the basis of art, and artists and their sample works take place to enrich the subject. At this point,“Experimental Art ”is the desired point. The formation process of experimental art will be expressed in the general scope of the thesis by passing through these steps. The term“schizophrenism”is clarified in the context of experimental art. The process of schizophrenism to art is followed through works. The discussion on this concept is integrated with the production process of my own work which strengthened the expression. Visuality is presented in the foreground in works standing for experimental art in scope of schizophrenism discussion.