Ticari satış
Commercial sales
  1. Tez No: 551678
  2. Yazar: CANSU CİNDORUK AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 23'üncü maddesinde hükme bağlanan ticari satış kavramı ile ilgili olarak kanun koyucu tarafından sunulan genel bir tanım bulunmamakla birlikte; 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 212'nci maddesi ile TTK'nın 1530'uncu maddesinin 2 ilâ 8'inci fıkralarında da ticari satışlara temas edildiği görülmektedir. Kanun koyucu tarafından ticari satış kavramının mahiyetine ilişkin herhangi bir açıklama getirilmemiş olması nedeniyle; bu tür satışlardan ne anlaşılması gerektiği hususunda doktrinde farklı görüşler ileri sürülmüştür. İlgili görüşler çalışmamız kapsamında değerlendirmeye alınmıştır.TTK m.23'te ticari satışlarda kısmi ifa, alıcının temerrüdü ve ayıplı ifa hâllerinde uygulanacak özel hükümlerin öngörülmüş olması nedeniyle; hakkında özel bir düzenleme bulunmayan diğer hususlar ise, Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan hükümler doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is no consensus on the definition provided by the legislator regarding the commercial sales regulated in article 23 of Turkish Commercial Code No. 6102, however it is identified that commercial sales are also mentioned in article 212 of the Turkish Code of Obligations No. 6098 and paragraphs 2 to 8 of article 1530 of the Turkish Commercial Code. Different opinions are asserted in doctrine to describe commercial sales term because of the absence of statement about the content of commercial sales and relevant opinions are reviewed within the context of our study.The special provisions to be applied to the cases of partial performance, default of purchaser and defective performance are determined in article 23 of the Turkish Commercial Code. Excluding these cases, the other issues that are not regulated in the mentioned article are examined in accordance with the provisions of the Turkish Code of Obligations.