Hannah Arendt'te politik özgürlük
Hannah Arendt'te politik özgürlük
  1. Tez No: 551679
  2. Yazar: FAYSAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yirminci yüzyılın korku ve şiddet ortamı üzerine felsefi düşünce hayatını oluşturan Hannah Arendt, bu yüzyılın olay ve olgularından yola çıkarak siyaset felsefesinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğine inanan filozoflardandır. Bu çerçevede Arendt siyaset felsefesi kavramlarını kendi bakış açısına göre yeniden oluşturmuştur. Bu kavramsal çerçevenin merkezine politik özgürlüğü yerleştirerek bu kavram özelinde totalitarizm, vita activa, şiddet, ölümsüzlük, kamusal alan, özel alan, çoğulluk ve konuşma olarak kavramsal haritasını oluşturmaktadır. Bu kavramları insana ait olma ve insanla olan etkileşimleri bağlamında açıklamıştır. Bununla birlikte bu kavramların siyaset felsefesi bağlamında değerlendirmesini ise politik olan ile etkileşimi çerçevesinde açıklamaktadır. Bu görüşler çerçevesinde Arendt konuşma ve eylem üzerinden özgürlüğe bir gerçeklik kazandırmaktadır. Aynı şekilde kamusal alan ile özel alan arasında yapmış olduğu ayrım sayesinde ise özgürlüğe bir sınır çizmemizi sağlamıştır. Bizde çalışmamızda konuşma ve eylem üzerinden özgürlüğe kazandırılan gerçeklik ve kamusal alan ile özel alan arasındaki ayrım üzerinden de politik özgürlüğe sınır çizilebilecek olan Arendtçi düşünce üzerinden politik özgürlük kavramını açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Hannah Arendt, who formed the life of philosophical thought in the twentieth century on the environment of fear and violence, is one of the philosophers who believe that political philosophy should be re-evaluated based on the events and phenomena of this century. In this context, Arendt reconstructed the concepts of political philosophy from his own point of view. By placing political freedom at the center of this conceptual framework, it is the conceptual map of totalitarianism, vita activa, violence, immortality, public space, private space, plurality and speech. He explained these concepts in the context of human belonging and human interactions. In addition, he explains the evaluation of these concepts in the context of political philosophy within the framework of his interaction with the political one. Within the framework of these views, Arendt brings freedom to speech through speech and action. Similarly, the distinction he made between the public sphere and the private sphere enabled us to draw a limit on freedom. In our study, we tried to explain the concept of political freedom over the Arendishist thought that could be bounded by political distinction over the distinction between reality and public space and private space through speech and action.