Eleştirel düşünme eğilimi: Çalışanlar ve yöneticiler üzerine karma bir araştırma
Dispositions of critical thinking: A comprehensive research on employees and managers
  1. Tez No: 551778
  2. Yazar: BİRKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma özel sektörde çalışan beyaz yakalı çalışanların ve yöneticilerin eleştirel düşünme eğilimine ilişkin bir karma yöntem çalışmasıdır. Bu araştırmanın amacı karma araştırma yöntemi tasarımı aracılığıyla özel sektörde çalışan yöneticilerin ve beyaz yakalı çalışanların eleştirel düşünme eğilimlerini irdelemektir. Araştırma yöntemi olarak sıralı açıklayıcı karma yöntem ile desenlenmiş araştırmada öncelikle Kaliforniya Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği ile nicel veriler elde edilmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik özellikleriyle ilgili bilgiler araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Kişisel Bilgi Formu”sayesinde elde edilmiştir. Daha sonrasında nicel bulgular nitel veriler ile zenginleştirilmiş , nitel araştırma sayesinde nicel bulguların nedenleri detaylıca araştırılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ilinde özel sektörde çalışan beyaz yakalı çalışanlar ve yöneticiler olarak belirlenmiştir. Nicel araştırmanın örneklemini basit seçkisiz yöntem ile belirlenmiş 173 beyaz yakalı çalışan ve 47 yönetici oluşturmaktadır. Nitel araştırmada ise maksimum çeşitlilik örneklem yöntemi ile belirlenen 10 beyaz yakalı çalışan ve 5 yöneticiden oluşmaktadır.Nicel verilerin analizinde SPSS programı, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Nicel veriler sonucunda çalışanların eğitim seviyesi, annesinin eğitim seviyesi, kültürel etkinliklere katılım durumu, mezun olduğu bölüm değişkenleri ile eleştirel düşünme eğilimi arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel araştırmalar sonucu nicel bulguların desteklendiği görülmüş. Nicel araştırma sonucu beyaz yakalı çalışan ile yöneticiler arasında eleştirel düşünme eğilimi arasında anlamlı fark oluşmamıştır. Bu durumu nitel araştırmalarda sorgulandığında beyaz yakalı çalışanların eleştirel düşünme eğilimini desteklemediği, yöneticiler eleştirel düşünmeye sahip olsalar bile astlarının eleştirel düşünmesini istemediği beyaz yakalı çalışanlar tarafından en sık olarak belirtilen ifade olmuştur. Araştırma sonuçlarına istinaden iş hayatında eleştirel düşünmenin geliştirilmesi için bazı öneriler verilerek araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is comprehensive method study on critical thinking disposition of white-collar employees and managers working in private sector. The aim of this research is to examine the critical thinking dispositions of white-collar employees and managers working in the private sector through design of mixed research methodology. As a research method, patterned with descriptive sequential mixed method in the research, primarily, qualitative data were obtained by California Critical Thinking Disposition Inventory. Demographic characteristics of participants were obtained by“Personal Information Form”prepared by the researcher. Afterwards, quantitative findings were enriched with qualitative data and reasons of quantitative findings were investigated in detail by qualitative research. Population of the study was determined as white-collar employees and managers working in the private sector in Istanbul. In the quantitative research, there are 173 white-collar employees and 47 managers who are identified by simple random sampling method. The qualitative research consisted of 10 white-collar employees and 5 managers determined by maximum diversity sampling method.SPSS program was used in the analysis of quantitative data, and content analysis method was used in the analysis of qualitative data. As a result of the quantitative data, it was concluded that relevance between level of education of employees, employees mother's level of education, participation in cultural events and department of graduation variables and the disposition of critical thinking to be significant. Quantitative findings were supported by qualitative research. As a result of the quantitative research, there was no significant difference between the critical thinking disposition of white-collar employees and managers. When this situation is questioned in qualitative researches, it was the most frequently stated statement by white-collar employees that managers did not support the critical thinking disposition of white-collar employees and did not want their subordinates to think critically even if they had critical thinking. Based on the results of the research, some suggestions were given to improve critical thinking in business life.