Animasyonlu matematik ders içeriklerine yönelik öğrenci tutumu
Student attitude towards animated mathematics course contents.
- Tez No: 551783
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULGANİ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Education and Training, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Canlandırmanın tarihi en eski çağlara kadar dayanmaktadır. Mağara resimlerinde ilk ilkel örneklerine rastlanan canlandırma, deneysel çalışmaların devamlılığıyla bir yükselişe geçmiştir. Günümüze kadar gelişerek gelen ve esnek yapısı sayesinde farklı teknik ve malzemeleri de bünyesine katmış, gelecekte de katmaya devam edecektir. Görüntüleme teknolojileri sayesinde daha geniş izleyici kitlesine ulaşarak milyonlar tarafından izlenmektedir. Bilgi çağı olarak adlandırdığımız, içinde bulunduğumuz 21. yüzyıl teknoloji alanında gelişmektedir. İlerleyen teknolojinin kullanımı insanlar tarafından vazgeçilmezlerden biri olmuştur. Dünyada ve Türkiye'de ki teknoloji alanında yaşanan hızlı gelişim, eğitim sistemine de etkilemektedir. Teknoloji, bilgisayar ve iletişimde yer alan gelişmeler; öğretim anlayışında da değişimlere sebep olmaktadır. Bunun sonucunda öğretimde yeni teknik ve yöntemlerin kullanımı da teknolojinin ilerlemesiyle paralel gelişmektedir. Bilgi Çağında yer alan öğretimde bilgisayar donanımı, çoklu ortam, ses, görüntü, animasyon ve internet teknolojileri gibi yeni teknolojiler yeni kavramlar oluşturarak eğitim ve öğretimde ki yerini almıştır
Özet (Çeviri)
The date of the animation dates back to the earliest times. The revival of the first primitive examples of cave paintings has increased with the continuity of experimental studies. Thanks to its flexible structure, which has developed as well as its daily life, it has added different techniques and materials and will continue to add in the future. Thanks to its imaging technologies, it is watched by millions, reaching a wider audience. The 21st century, which we call information age, is developing in the field of technology. The use of advancing technology has become one of the indispensable ones. Rapid development in technology areas in the World and Turkey,(that) also affects the educational system. Developments in technolog which placed in computer and communication; causes alterations for understanding of education. As a reson, the use of new techniques and methods in education develops in parallel with the advancement of technology. In the Information Age, new technologies such as computer hardware, multimedia, sound, video, animation and internet technologies have taken their place in education and training by creating new concepts.