Uzaktan algılama teknikleri ile ürün alanlarının tahmininde battese-fuller kestiricilerinin incelenmesi ve bir uygulama
- Tez No: 55181
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜSLİM EKNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
UZAKTAN ALGILAMA TEKNİKLERİ İLE ÜRÜN ALANLARİNİN TAHMİNİNDE BATTESE-FULLER KESTİRİCİLERİNİN İNCELENMESİ VE BİR UYGULAMA Yüksek Lisans Tezi Ali AY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1996 ÖZ Bir tarım ülkesi olan Türkiye'de, tarımdaki üretimin zamanında değerlendirilmesi ve karar vericilere zamanında ulaştırılması için Uzaktan Algılama Tekniklerinin kullanımı gittikçe önem kazanmaktadır. Uydular bir defada büyük bir alanı kapsadığı için, verinin kaydedildiği tarihte çalışılacak alanda yeryüzü ile ilgili tüm bilgileri elde etmek mümkün olmaktadır. Alandaki ürünleri belirlemek için yer çalışmalarının doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bundan başka uydu verisinin doğru bir şekilde sınıflandırılması gerekmektedir. Sonuç üretebilmek için yer çalışması ile sınıflandırma sonuçlarının tutarlı olması gerekmektedir. Sınıflandırma ve yergerçeği sonuçları kullanılarak regresyon modelleri yardımıyla tahminler üretilebilir. Bu çalışmada Kırşehir iline ait DİE Uzaktan Algılama Şubesi Müdürlüğünde mevcut olan 1995 yergerçeği bilgileri ve 1995 yılına ait iki adet uydu görüntüsü kullanılarak, Battese- Fuller Regresyon modeli ile tahminler üretildi. Bilim Kodu : 5001 003 Anahtar Kelimeler : Sınıflandırma, Görüntü İşleme, Ürün Alan Tahmini Sayfa Adedi : 59 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Müslim EKNİ
Özet (Çeviri)
THE USE OF REMOTE SENSING TECHNIQUES FOR ESTIMATES OF CROP AREAS: EVALUATION OF BATTESE-FULLER PREDICTORS M.Sc. Thesis AH AY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1996 ABSTRACT In our country, to determine the national agricultural product on time and to give efficient decision before harvesting the crops, the usage of remote sensing methods has been developing recently. Since the coverage of satellite data is very large, it is possible to obtain all the ground information about the study area at data recorded time. To define the types of crops at the study areas, the ground survey must be realized correctly. Also, the satellite image must be classified correctly. To produce good results, ground survey and classification results must be consistent with each other. Good results can be predicted by using some regression models which use the ground survey and the classification data. In this study, the predictions were produced with Battese- Fuller regression model by using ground survey data and two Landsat 5-TM images for Kırşehir province in 1995 which are available at SIS Remote Sensing Division. Science code : 5001003 Key words : Classification, Image Processing, Acreage Estimation Page number : 59 Adviser : Associated Prof. Dr. Müslim EKNİ