Küçük esnafın katılım bankacılığı algısı: Trabzon ve Erzurum illerinde bir alan araştırması
The perception of small business owners towards participation banking: Field research in the cities of Trabzon and Erzurum
- Tez No: 551816
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı Katılım Bankası müşterileri olan küçük esnafların ve Katılım Bankası müşterisi olmayan küçük esnafların Katılım Bankası algılarını ölçmeye yöneliktir. Veriler anketler aracılığı ile toplanmıştır. Anketler Trabzon ve Erzurum illerinde 2018 yılı Nisan –Temmuz aylarını kapsayacak şekilde dört ay içerisinde yapılmıştır. Verileri işlemek amacıyla Tanımlayıcı İstatistlikler, Mann Whitney U Testi ve Kruskall Wall H testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda gerek Katılım Bankası müşterisi olan esnaflar gerekse Katılım Bankası müşterisi olmayan küçük esnaflar Katılım Bankalarının faizsiz bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirdiklerine yönelik şüpheleri olduklarını belirtmişlerdir. Ayrıca Katılım bankalarına yatırılan mevduatın 100.000 TL'lik kısmının TMSF garantisi kapsamına alınması ve Kamuya ait Katılım bankalarının açılmasının her iki katılımcı grup tarafından olumlu karşılanmış ve Katılım Bankalarına olan güvenin artmasını sağlamıştır. Ayrıca Katılım bankaları ile çalışan ve çalışmayan esnaf gruplarının Katılım Bankalarının yeteri kadar tanıtımının yapılmadığı konusunda hem fikir oldukları gözlenmiştir. Katılım bankası müşterisi olan ve olmayan esnafların tüm sorulara vermiş oldukları cevaplar açısından demografik değişkenler bakımından farklılıklar olduğu bu çalışma aracılığıyla elde edilen bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the perceptions of the small shopkeepers for Participation Bank, who are customers of the Participation Bank and small shopkeepers who are not customers of the Participation Bank. Data were collected through questionnaires. The surveys were carried out in Trabzon and Erzurum in the four months involving April-July of 2018. Descriptive statistics Mann Whitney U Test and Kruskall Wall H test were used to process the data. Both small shopkeepers who are Participation Bank customers and who are not customers of Participation Bank stated that they have doubts if Participation Banks are performing interest-free banking activities. In addition, to be guaranteed the 100.000 TL deposit of the deposits deposited in the Participation Banks by the TMSF and and the being opened of Participation Banks by the state were welcomed by both participants and provided increase confidence in Participation Banks. In addition, it was observed that the groups of tradesmen working with and not working with Participation banks have agreed that Participation Banks are not sufficiently introduced. Another result of this study is that there are differences in terms of demographic variables in terms of answers given to all questions by tradesmen and participants.