1923-1935 dönemi kadınların siyasal hayata katılımının yansımaları
Reflections of women's participation in political life 1923-1935
- Tez No: 551832
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜŞFİKA NAZAN ARSLANEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Osmanlı Devletin'de Tanzimat'ın ilanıyla birlikte kadının toplumdaki konumu sorgulanmaya başlamıştır. Yapılan düzenlemeler, kadınları toplumda görünür kılmış, kadınların, eğitim, çalışma, toplum hayatında yer almasına olanak sağlamıştır. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte kadının statüsünde değişimler yaşanmış ve kadınlar siyasi hak isteklerinde bulunmaya başlamıştır. Bu siyasi hak isteklerini Türk Kadınlar Birliği, zaman zaman gündeme getirse de kadınların siyasi haklarını elde etmeleri 1930 yılını bulmuştur. Türk kadını, 1930 belediye seçimlerine katılma hakkının tanınması, 1933 köy seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının tanınması ve son olarak 1934 milletvekili seçme ve seçilme hakkının tanınması ile siyasi haklarını elde etmiştir. Bu çalışmada Türk kadının siyasi haklarını elde ediş sürecinin basında yansımalarından yola çıkılarak, kadınların siyasi haklarına ilişkin söylem ve tutumların belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The position of women in society began to be questioned with declaration of the Tanzimat in the ottoman Empire. The arrangement made women visible in society and allowed women to take part in education,work and community. Changes in the status of women have taken place with the proclamation of the Republic, and women started to demand political rights. Although the Turkish Women's Union brought these political rights demands to the agenda from time to time, yet it was in 1930 that women gained political rights. The Turkish women obtained her political rights by recognizing her right to participate in the 1930 municipal elections, the recognition of her right to vote and be elected in the 1933 village elections, and finally the recognition of her right to be elected and selected in 1934. İn this study, the purpose is to determine the discourse and attitudes about women's political rights based on of the process of obtaining the political rights of Turkish women.