Ankara yöresinde tüketime sunulan hazır kıymalarda listeria monocytogenes varlığının araştırılması
Identification of existence of listeria monocytogenes in ground meat offered for consumption in Ankara region
  1. Tez No: 115177
  2. Yazar: GÖKTUĞ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL BAYHAN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eczacılık ve Farmakoloji, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Pharmacy and Pharmacology, Food Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
66 VI. ÖZET Bu çalışmada, Ankara yöresinde tüketime sunulan hazır kıymalardaki Listeria monocytogenes varlığının saptanması amaçlanmıştır. Ankara'da Nisan 2001 ve Mayıs 2001 tarihleri arasında satış yerlerinden toplanan 80 adet hazır kıyma incelenmiştir. Öncelikle Fraser Broth Besiyeri ile zenginleştirme ve Oxford Besiyeri ile selektivite aşamalarından sonra elde edilen mikroorganizma, biyokimyasal, serolojik testler gibi doğrulama yöntemleriyle Listeria monocytogenes olarak tanımlanmıştır. L.monocytogenes izolasyonu, Türk Standartları Enstitüsü ve İSO'nun belirlediği“Gıda ve Yem Maddelerinin Mikrobiyolojisi- Listeria monocytogenes 'in Aranması ve Sayımı Metodu Bölüm 1: Arama Metodu”na göre yapılmıştır108. Sonuçta 80 adet hazır kıyma örneğinden 1 Tinde (% 13,75) Listeria monocytogenes izole edilmiştir. L.monocytogenes içeren bu örnekler, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne göre uygun değildir.
Özet (Çeviri)
67 VH. SUMMARY The objective of this study is to identify the existence of L.monocytogenes in ground meat which has been offered for consumption in Ankara region. 80 different ground meat samples obtained from different markets in Ankara has been examined between April 2001-May 2001. L.monocytogenes was detected by Fraser Broth Medium for pre-enrichment step, then for isolation step Oxford Agar was used. At the end, ^monocytogenes was identified by confirmation procedure such as biochemical and serological tests. Isolation of L. monocytogenes in ground meat was performed according to the method of“Microbiology of Food and Animal Feeding Stuffs-Horizantal Method for the Detection and Numeration of L.monocytogenes-Pait 1: Detection Method”which is stated by TSE&ISO. As a result, L.monocytogenes has been isolated and identified in 11 samples (13,75 %) out of 80 ground meat samples. These 11 samples containing L.monocytogenes do not fit to the Regulation of Turkish Food Codex.