Diskriminant analizi ve bir uygulama (İMKB ulusal ve bölgesel pazarlarda işlem gören şirketlerin sınıflandırılması)
- Tez No: 55195
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELAHATTİN ERGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
DISKRIMINANT ANALİZİ VE BİR UYGULAMA (İMKB ULUSAL VE BÖLGESEL PAZARLARDA İŞLEM GÖREN ŞİRKETLEİN SINIFLANDIRILMASI) (Yüksek Lisans Tezi) Nilgün GÜNDEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1996 ÖZET Bu çalışmada, diskriminant analizi ile 1994 yılı verileri kullanılarak IMKB Ulusal ve Bölgesel Pazarlar'da işlem gören şirketler, sektörlere göre sınıflandırılmıştır. Finansal oranlar (ya da değişkenler) itibariyle sektörler arası farklılıklar ve bu farklılığın kaynağı ortaya konmaya çalışılmış ve şirketlerin yeniden bir sınıflandırılması yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi İstatistik Diskriminant Analizi 75 Yrd. Doç.Dr. Selahattin ERGEÇ
Özet (Çeviri)
II THE DISCRIMINATE ANALYSIS AND AN APPLICATION (THE CLASSIFICATION OF THE COMPORATIONS WHOSE SECURITIES ARE PROCESSED IN THE NATIONAL AND REGIONAL MARKETS OF IMKB) (M.Sc. Thesis) Nilgün GÜNDEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1996 ABSTRACT In this study, through the discriminant analysis of the 1994 data related to the corporations whose securities are processed in the national and regional markets of IMKB are classified according to sectors. The differences and the sources of these differences among the sectors according to thr financial ratios (or variables) has been tried to made explizit and a new classification of the comporations has been performed. Science Code Key Word Page Number Adviser Statistics Discriminate Analysis 75 Yrd. Doç. Dr. Selahattin ERGEÇ