Yağma suçu
Yağma suçu
- Tez No: 353189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Yağma suçu, TCK'da 2. kitap 1. kısımda 'Kişilere Karşı Suçlar' kısım başlığı altodaki 10. bölümde 'Malvarlığına Karşı Suçlar' bölüm başlığı altında 148, 149, 150. maddelerinde yer almaktadır. Yağma suçu kişinin sahip olduğu taşınır malı veya senedi tehdit ve cebir kullanarak almak olarak tanımlanabilir. Yağma suçunda kişilerin sahip olduğu malvarlığı değeri ile birlikte kişi özgürlüğü ve vücut dokunulmazlığı hakları ihlal edilmektedir. Bu bakımdan yağma suçu kişilerin birden fazla hukuksal değerlerini ihlal etmesi bakımından tarihsel süreç içerisinde hemen hemen tüm hukuk sistemlerinde yaptırım altına alınmıştır.Tez konumuzu yağma suçu oluşturmaktadır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yağma suçu kavramı, tarihçesi, mukayeseli hukuktaki konu ile ilgili düzenlemeler ve yağma suçunun benzer suçlardan ayrımı ile korunan hukuki değer konuları incelenmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde ise klasik suç teorisi çerçevesinde yağma suçunun unsurları açıklanmıştır. Tezimizin son bölümünde yağma suçunun nitelikli halleri özel görünüş şekilleri, etkin pişmanlık, soruşturma ve kovuşturma usulü ile suçun yaptırımı irdelenmiştir. 765 sayılı Türk Ceza Kanununun yağma suçu ile ilgili düzenlemeleri ise daha faydalı olacağı düşüncesi ile ayrı bir konu başlığı altında değil, yeri geldiğinde ilgili konular ile irtibat kurularak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plundering is regulated under Article 148, 149 and 150 of the Turkish Criminal Court under title of crime against individuals in the first chapter and title of crime against property under the tenth chapter. Plundering can be defined as a crime of taking a movable belonging which an individual has by using force and threat. The property rights which individuals have as well as freedom of individual and untouchable nature of body are violated in plundering. In this regard, criminal sanction is imposed in almost all legal orders in historical process, since it violates more than one right of individuals.The subject of my thesis is the crime of plundering. The thesis is composed of three chapters. In the first chapter, the concept of plundering, its history, comparative provisions on it, the distinction between it and other crimes and the rights protected are elobarated. In the second chapter, the elements of plundering are examined within the framework of the classic crime theory. In the last chapter, I focus on special appearances of plundering, effective remorse, procedure on investigation and judgment and its sanction. I do not analyze relevant provisions of old penal code under different chapter. Instead, I make a comparative analysis by linking it to relevant issues .