Sınıf öğretmeni adaylarının öğretmen öz yeterlik inançları ile matematik ve ilk okuma yazma öğretimi öz yeterlik inançları
Primary school teacher candidates' teacher self-efficacy beliefs and self-efficacy beliefs in mathematics and first literacy teaching
  1. Tez No: 552134
  2. Yazar: DİLARA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın amacı sınıf öğretmeni adaylarının öğretmen özyeterlik inançları ile matematik ve ilk okuma yazma öğretimi özyeterlik inançlarının belirlenmesidir. Araştırmada yöntem olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Kocaeli, Marmara, Sakarya, Uludağ ve Yıldız Teknik Üniversiteleri Sınıf Eğitimi anabilim dallarında öğrenim gören tüm öğretmen adayları, örneklemi ise aynı evrenden ölçüt örnekleme yoluyla seçilen 1. ve 4. sınıf 484 öğretmen adayından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Tschannen-Moran ve Woolfolk Hoy (2001) tarafından geliştirilen Öğretmen Özyeterlik Ölçeği, Delican (2016) tarafından geliştirilen İlk Okuma Yazma Öğretimine Yönelik Özyeterlik Ölçeği ile Enoch ve arkadaşları (2000) tarafından geliştirilen Matematik Öğretimi Yeterlik İnanç Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiksel tekniklerin yanısıra öğretmen adaylarının özyeterlik inançlarının cinsiyet, bölüm tercih sebebi ve sınıf düzeylerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amacıyla bağımsız grup t-testi; adayların öğretmen özyeterlik, İlk okuma yazma öğretimi ve Matematik öğretimine ilişkin inançları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla ise Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 13.00 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmeni adaylarının Öğretmen özyeterlik inancı, İlk Okuma Yazma öğretimi ve Matematik öğretimi özyeterlik inançlarının tamamının yüksek olduğu, cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği, 1. Sınıftaki öğrencilerin öğretmen özyeterlik inançlarının, 4. sınıf öğrencilerinin ise Matematik öğretimi özyeterlik inançlarının yüksek olduğu, kendi isteği ile mesleğini seçen sınıf öğretmeni adaylarının öğretmen özyeterlik ile Matematik öğretimi özyeterlik inançları daha yüksek olduğu ve tüm özyeterliklerin birbiriyle pozitif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine to primary school teacher candidates' the level of teachers' sense of efficacy, literacy efficacy and mathematics teaching efficacy belief and their relationship with each other. Relational descriptive model was used in the study. The population of this research consists of the teacher candidates at Kocaeli, Marmara, Sakarya, Uludağ and Yıldız Technical Universities. The sample of the study consists of teacher candidates in the 1st and 4th class in the primary school teaching program at that universities. As a data collection tool;“Teachers' Sense of Efficacy Scale”developed by Tschannen-Moran and Woolfolk Hoy (2001),“Literacy Teaching Efficacy Scale”developed by Delican (2016) and“Mathematics Teaching Efficacy Belief Instrument”developed by Enoch et al (2000) was used. SPSS 13.00 was used to analyze the data. In the analysis of the data, in order to determine whether the self-efficacy beliefs of teacher candidates differ according to gender, department preference and class levels Independent Sample T-test was used. And lately correlation analysis was used in order to determine the relationship between the candidates' self-efficacy, literacy teaching and mathematics teaching belief. As a result of the study, it was found that the teacher candidates' teacher self-efficacy belief, literacy belief and the mathematics teaching self-efficacy beliefs are high, there is no significant difference according to gender, but there are significant differences in terms of grade level and department preference. The other result of the study is that the mean scores obtained from the scales were positively related to each other.