Otomotiv bakım atölyelerinde uygulamalı etüdü ve islah imkanları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 55215
  2. Yazar: SELAMİ SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RASİH DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
OTOMOTİV BAKIM ATEL YELERİNDE UYGULAMALI İŞ ETÜDÜ VE ISLAH İMKANLARI ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA (Yüksek Lisans Tezi) Selamı SA?IRO?LU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Nisan 1996 OZ Günümüzde oto bakım atelyelerinde periyodik bakım işlemleri için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. İnsan-makina-çevre arasındaki uyum, çalışanların performansını etkilemektedir. Bu araştırmada, oto bakım servislerinde çalışanların periyodik bakım işlemlerinde kullandıkları metodlar, işlemin mevcut durumdaki standart süresi, servisteki çeşitli dü zensizlikler ergonomik gözlem ve iş etüdü ile incelenmiştir. Otomobilin periyodik bakım için servise girmesi, bakımdan geçmesi, müşteriye teslimine kadar serviste kaldığı standart zaman (100 dakika), işçinin çalışması sıra sında zaruri ihtiyaçları için harcadığı zaman (5 dakika) tespit edilmiş ve yeni periyodik bakım kartı düzenlenmiştir. Regresyon ve korelasyon analizi yapılarak işçinin tecrübeli olmasının standart zamanı kısalttığı bulunmuştur. Oto bakım atelyelerinde standart zamanı uzatan ve işi aksatan problemler i- çin iş düzenlemesi yapılmıştır. İşçinin performansına tesir eden yorgunlukla rın azaltılması, motivasyonun arttırılması ve servisin insancıl açıdan yeni den düzeltilmesiyle işçilerin optimum daha etkili olacakları belirlenmiştir. Bilim kodu : 5000015 Anahtar kelimeler : İş etüdü, ergonomi, motivasyon, atelye Sayfa adedi : 90 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ - II-
Özet (Çeviri)
\ M A RESEARCH ON THE APLICATION WORK STUDY AND REORGANIZE POSSIBILITY IN OTOMOTİVE REPAIR WORKSHOP (Master Thesis) Selami SA?IRO?LU GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY April 1996 ABSTRACT Nowadays, different methots are used for periodic repair functions in auto repair workshops. The harmony between human, mechines and the environment effect the performans of the workers. In this study, the methods of periyodic repair function that are used by the workers, the standart time taken by the process, various kids of irregularities in the working place and the ergonomic view of the matters are examined. The standart time interval (100 minutes) which is spend when a car has been taken for a periodic service has been found along with the time (5 minutes) a worker spends for his needs. Afterwards a new periodic service card has been designed. Regression and correlation analisis has been proven that the skill of the workers cuts, increasing the motivation of the workers, reorganizing the working environment and reducing the tiresome cutins that effects the performans of the workers can help to increase the performans of the workers. Science code : 5000015 Key words : Work study, ergonomie, motivation, workshop Page number : 90 Adviser : Prof.Dr. Rasih DEMİRCİ