Örgüt kültürü tipi ve liderlik tarzları ile çalışan performansı ilişkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The relationship between organization culture type, leadership style and their performance: A research in the banking sector
  1. Tez No: 552225
  2. Yazar: ÖZNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küreselleşen dünyada örgütler varlıklarını sürdürebilmek ve rekabet üstünlüğü sağlayabilmek için daha proaktif olmak durumundadırlar. Tüm bu süreci yönetirken örgüt kültürü, sahip olduğu unsurlar ile örgüt çalışanlarını bir arada tutarak ortak amaç için hareket etmelerinde ve örgütlerin değişime uyum sağlamasında etkili bir faktördür. Aynı zamanda örgütlerin en önemli kaynağı olan çalışanların performansını etkileyen sergilenen liderlik tarzı da önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürünün liderlik tarzları üzerindeki etkisinin değerlendirilmesinin yanı sıra bu iki kavram arasındaki ilişkinin çalışan performansına etkilerini araştırmaktır. Araştırmada özel bir bankanın genel müdürlük çalışanlarından anket yöntemi ile veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS versiyon 24.0 paket programında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; örgüt kültürü ve liderlik tarzı arasındaki ilişki ile liderlik tarzı ve bireysel performans arasındaki ilişkinin pozitif yönde korelasyon gösterdiği; yine örgüt kültürü ve bireysel performans arasındaki ilişkinin de pozitif yönde korelasyon gösterdiği görülmüştür. Örgüt kültürünün bireysel performans üzerinde etkili olduğu fakat kültür tiplerine göre farklılık göstermediği görülmüştür. Ayrıca liderlik tarzının performans üzerindeki etkisinin, kültürün performans üzerindeki etkisinden daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, organizations need to be more proactive in order to maintain their existence and to achieve competitive advantage. While maintaining all the process, the organizational culture is an effective factor in keeping the employees of the organization together for the common goal and in adapting the changes effectively. At the same time, the style of leadership affects the performance of employees, which is the most important source of organizations. The aim of this study is to investigate the effects of organizational culture on leadership styles as well as the relationship between these two concepts on employee performance. In the study, the data have been obtained from the survey which conduct on employees of a private bank. The data have been analyzed in the IBM SPSS version 24.0 package program. As a result of the analysis, the relationship between organizational culture and leadership style and the relationship between leadership style and individual performance is positively correlated; besides, there is a positive correlation between organizational culture and individual performance. The results show that organizational culture has an impact on individual performance but does not differ according to culture types. The other important point is that the performance is affected more by leadership styles rather than the culture. In addition, it is concluded that the impact of the leadership style on performance is more than the impact of culture on performance.