Türkiye'de sosyal konut alanları: İstanbul Kayabaşı örneği
Social housing areas in Turkey: Sample area of Kayabaşı in Istanbul
- Tez No: 552313
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR TİMOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, sosyal konutlarınTürkiye'deki gelişimi ele alınmıştır. Hazırlanan tezde Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler ele alındı. Bu kapsamda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletlerigibi gelişmiş ülkelerdeki sosyal konut yapımı, sanayileşme ile kırdan kente göçün yoğunlaşmasını takiben,yaklaşık yüzelli yıl öncesinde ortaya çıkmıştır. Gelişmekte olan ülkeler ise sosyal konut ihtiyacı ile daha yeni karşılaşmaktadır. Türkiye'de sosyal konut üretiminin ilk örneklerini Cumhuriyet'in ilk yıllarında görmekteyiz. Fakat o dönemde yapılan sosyal konutların sayısı kısıtlıdır.Özellikle 2002 yılından sonra TOKİ sosyal konut üretiminde baş aktör olmuştur. TOKİ sosyal konut üretiminde İstanbul'daki Kayaşehir'i seçmiştir. Kayaşehir'in tercih edilmesindeki başlıca etkenler arasında; arsa fiyatları, zemin sağlamlığı, tarım alanlarının üzerinde bulunmaması ve su toplama havzasında yer almaması sayılabilir. Kayaşehir adını sosyal konut projeleri ile hızla duyurdu. Kuzey çevre yolunun yapılması, inşaası devam eden üçüncü havaalanına yakın olması, mesire alanlarının yapılıyor olması, hastanelerin bu bölgeye taşınacak olması ve ulaşım kolaylığı için metro yapımının sözkonusu olması gibi etmenler Kayaşehir'in hızla gelişmeye başlamasına olanak sağlamıştır.Fakat Kayaşehir'in hızla gelişmesi, arazinin aşırı değerlenmesi bu bölgede sosyal konut üretimini olumsuz şekilde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis research the development of social houses have been studied with the comparison of European countries, USA, and othee countries' social housing system. In the analysis of developed countries like European countries and USA, the social housing system had emerged about 150 years ago when industrialization growed and after the migration of society from rural areas to urban cities immensed. On the other hand the developing countries have been witnessing the social housing systems recently. In Turkey, The First Social Housings are seen in the earl years establisment of Turkish Republic. But the numbers of socail houses are very limited.Particularly After the year of 2002 The Department Of Social Hosing (TOKİ) have made an era in social housing. TOKİ has choosen the area of Kayaşehir in İstanbul as symbol in estaplisment of social houses. The basic reasons for choosing Kayaşehir in social housin estaplisment area are;cheap land prices, suitable ground, beig away from fertile crops land, being on the zone of no water catchment basin. Kayaşehir has been on the spot with these social housin projects very soon. The construction of Nortern Highway, being very close to the third airport, being around new promenade areas, the planning of new hospitals, the ease of transportion and the expactation of new underground train/subway construction are the reasons that make Kayaşehir social hosing projects improve very suddenly. But the sudden development of Kayaşehir social hosing area, andthe increase oft he value of the land heremede negative impact on building new social hosing projects.