Psychometric properties of the cumulative trauma scale: Evaluation of the validity and reliability in a Turkish sample
Kümülatif travma ölçeğinin psikometrik özellikleri: Geçerlik ve güvenirliğin Türk örnekleminde incelenmesi
- Tez No: 552480
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NURAY KARANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Travmatik tepkilere yol açan stresli yaşam olayları dikkate değer bulunmaktadır ve travma çalışmaları genellikle kişinin en son yaşadığı ya da kişiyi en çok etkileyen travmatik olayları değerlendirmektedir. Ancak, travmaların birikimsel etkilerine özellikle travmatik olayların sıkça görüldüğü toplumlarda odaklanılması gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, travma çalışmalarında kullanabilmek için Kümülatif Travma Ölçeği-Kısa Form (KTÖ-K)'u Türkçe'ye uyarlamak ve ölçeğin psikometrik özelliklerini incelemektir. Uyarlama sürecinde ölçek Türkçe'ye çevrilmiştir ve anlaşılabilirliği kontrol edilmiştir. Çalışmanın örneklemini 18 yaşından büyük ve en az bir travmatik yaşantı geçiren 384 katılımcı oluşturmaktadır. Bu katılımcılara kartopu örneklem yöntemi ile ulaşılmıştır. KTÖ-K'un güvenirliğini ölçmek için, değerlendiriciler arası güvenirlik ve iç güvenirlik analizleri yürütülmüştür. Geçerliği test etmek amacıyla, KTÖ-K ile eşzamanlı ve ıraksak geçerlik ölçekleri arasında korelasyon analizleri yapılmıştır. Ayrıca, Türk kültüründe en çok ve en sık deneyimlenen travmatik olaylar araştırılmıştır ve cinsiyet farklılıkları vurgulanmıştır. Çalışmanın sonucu KTÖ-K'un uyarlanmış versiyonunun güvenilir ve geçerli bir ölçüm aracı olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak, erkek ve kadın örneklemlerinin farklı travmatik yaşam olayları deneyimledikleri ve bu olayların değerlendirmelerinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Çalışma bulguları ilgili literatür ve ölçeğin orjinal çalışması doğrultusunda tartışılmıştır. Son olarak, bu çalışmanın güçlü yönleri ve sınırlılıkları gösterilmiştir ve ilerideki çalışmalar için önerilere işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stressful life events leading to traumatic reactions are noteworthy, and trauma studies generally consider one traumatic event which an individual experienced recently or affected most dramatically. However, cumulative impacts of traumas are also necessary to focus especially in the cultures in which traumatic events are common. The main aim of the current study is to adapt the Cumulative Trauma Scale-Short Form (CTS-S) into Turkish and to investigate its psychometric properties to use in trauma-related researches. In the adaptation process, the scale was translated into Turkish, and clarity of scale was checked. The study sample consisted of 384 participants who have at least one traumatic experience and older than 18 years, recruited through snowball sampling. For examining the reliability of the CTS-S, interrater and internal reliability analyses were conducted. For the validity purposes, correlation analyses were run between the CTS-S and concurrent and discriminant validity scales. Moreover, the most commonly and most frequently experienced traumatic events in Turkish culture were investigated, and gender differences were highlighted. A result of the current study revealed the adapted version of the CTS-S is a reliable and valid instrument. Furthermore, male and female samples were found to be experienced different traumatic events in terms of occurrence and frequency, and evaluation of these events varied across gender. The findings of the present study were discussed in line with related literature and the original study of the CTS-S. Finally, the strengths and limitations of this study were presented, and suggestions for further research were pointed out.