Prolog dili kullanarak CNC freze tezgahları için otomatik parça programı türetme sistemi
- Tez No: 55252
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT GÜLESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
PROLOG DİLİ KULLANARAK CNC FREZE TEZGAHLARI İÇİN OTOMATİK PARÇA PROGRAMI TÜRETME SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Yunus KAYIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1996 ÖZET Yapılan bu çalışmada, prizmatik parçaların işlenmesi için gerekli olan geometrik ve teknolojik bilgiler, bir Bilgisayar Destekli İşlem Planlaması (BDİP) sisteminden alınarak her operasyon için kesici yol bilgilerini çıkaran ve CNC kodu üreten bir program tasarlanmıştır. Bu BDİP sisteminde, her operasyondan sonra işlenen kısım 3B'lu özel bir CAD modelinden silinerek yeni bir afâ model oluşturulmaktadır. Geliştirilen program bu parça modellerim ve gerekli diğer bilgileri kullanarak, ilgili tezgah için CNC programlama kodlarını türetmektedir. Alman parça geometrik bilgilerinin tezgah koordinat sistemine göre yeniden düzenlenmesi, her bir parça yüzeyi için geliştirilen matris denklem setleriyle yapılmış ve bir takım matematiksel işlemlerlede kesici yol bilgileri çıkarılmıştır. Bu bilgilerin, istenilen tezgah denetim sistemlerine yönelik CNC parça programlarına dönüştürülmesinde kullanılmak üzere, standart CLDATA formatında ifade edilmesiyle nötr dosyalar oluşturulmuştur. Bu dosyaların, CNC programlarına çevrih»esi»?te ise son istemciler tasarlanmıştır. Yaygın kullanıma sahip olan ISO ve FANUC denetim sistemlerinin hareket kodlarını türeten son işlemcilere öncelik verilmiştir. Sistemin yazılımı, Turbo Prolog 2.0 programlama dili kullanılarak yapılmış ve IBM uyumlu bir PC de geliştirilmiştir. Bilim kodu : 5000015 Anahtar kelimeler : CNC parça programlama, CNC. CLDATA Sayfa adedi : 1 50 Tez yöneticisi : Doç. Dr. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
THE GENERA TION A UTOMA TIC PAR TS PROGRAMS FOR CNC MILLING MACHINE BY USING PROLOG (M.Sc. Thesis) Yunus KAYIR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY January 1996 ASTRACT In this study, a program has been designed for the generation of Tool Cutting Paths and CNC Codes for prismatical parts. The geometrical and technolgical information required for producing these parts have been taken from a Computer Aided Process Planning System (EPPSU). In this EPPSU system, the machined surface of parts has been cleared from three dimensional special CAD model after each operation and generated an interface model. By using these part models and other necessary information, the developed program has been generating CNC programming Codes for Milling Machine Tools. Matrix equation was developed for each machining surface of the parts and the parts geometrical information taken has been re-arrenged according to the Machine Coordinate System and also the Tool Cutting Paths have been derived based on some of the mathematical processes. These information have converted to CNC part programs which are desired for Machine Control Unit Systems. Notr files have been generated at the standard CLDATA format. Post Processors have been designed order to convert CNC part programs from these files. The designed Post Processors are based on ISO and FANUC Control System which are widely used at the CNC Machine Tools. At the software of this system, Turbo Prolog 2.0 programming language has been utilised and developed by using personal computer (PC). Scincecode : 50000 15 Keywords : CNC, Generation Tool Path, CLDATA, Parts Pogramming Page number : 150 Adviser : Assoc. Prof. Mahmut GÜLESİN III