Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin sosyal anksiyete düzeyleri ve başa çıkma stratejileri
Social anxiety levels and coping strategies of foreign university students
  1. Tez No: 925833
  2. Yazar: KHADİJEH SHAFAEİDARYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Uluslararası öğrenciler, üniversite hayatında dil engelleri, aidiyet duygusunun eksikliği ve sosyal izolasyon gibi zorluklarla karşılaşabilirler. Bu araştırma, Türkiye'de eğitim gören uluslararası üniversite öğrencilerinin sosyal anksiyete seviyeleri ile başa çıkma stratejileri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, sosyal anksiyete ve başa çıkma stratejilerinin sınıf düzeyi, yaş grubu, akademik başarı, cinsiyet ve sınıf tekrarı gibi demografik faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Araştırma, Ankara'daki çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 192 yabancı uyruklu öğrenciden (103 kadın, 89 erkek) elde edilen verilerle yapılmıştır. Veriler, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Sosyal anksiyete düzeyleri, Liebowitz Sosyal Anksiyete Ölçeği ile değerlendirilirken, başa çıkma stratejileri COPE ölçeği ile ölçülmüştür. Verilerin analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal-Wallis H Testi, t Testi, Mann-Whitney U Testi, Korelasyon ve Çoklu Regresyon analizleri kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlar, sosyal anksiyete ile başa çıkma stratejileri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğunu ve başa çıkma stratejilerinin sosyal anksiyeteyi yordayıcı bir rol oynadığını göstermektedir. Sosyal anksiyete ve başa çıkma stratejilerinin sınıf düzeyi, yaş, akademik başarı ve sınıf tekrarı gibi demografik faktörlere göre anlamlı bir fark göstermediği belirlenmiştir. Ancak, cinsiyet faktörü incelendiğinde, kadın öğrencilerin başa çıkma stratejilerini daha etkin kullandığı tespit edilmiştir. Özellikle, kadınların kendine yardım ve kendine ceza verme alt faktörleri ile başa çıkma toplam puanlarında erkeklere göre anlamlı derecede yüksek puanlar aldığı görülmüştür.Çalışma, başa çıkma stratejilerinin sosyal anksiyeteyi %18,4 oranında açıkladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
International students may encounter challenges such as language barriers, a lack of a sense of belonging, and social isolation during their university life. This study aims to examine the relationship between social anxiety levels and coping strategies among international university students studying in Turkey. Additionally, it analyzes whether social anxiety and coping strategies differ based on demographic factors such as class level, age group, academic achievement, gender, and class repetition. The research was conducted with data collected from 192 foreign students (103 female, 89 male) studying at various universities in Ankara. The data were gathered using a convenience sampling method. Social anxiety levels were assessed using the Liebowitz Social Anxiety Scale, while coping strategies were measured with the COPE Inventory. Data analysis was performed using One-Way ANOVA, Kruskal-Wallis H Test, t-Test, Mann-Whitney U Test, Correlation, and Multiple Regression analyses. The results indicate a moderate positive relationship between social anxiety and coping strategies, and that coping strategies play a predictive role in social anxiety. It was found that social anxiety and coping strategies did not show significant differences based on class level, age, academic achievement, or class repetition. However, gender differences were observed, with female students employing coping strategies more effectively. Specifically, females scored significantly higher than males in the sub-factors of self-help and self-punishment, as well as in the overall coping score. The study revealed that coping strategies explain 18.4% of the variance in social anxiety.