Cognitive biases observed among cryptocurrency investors
Kriptopara yatırımcılarında gözlemlenen bilişsel sapmalar
- Tez No: 552564
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hisse senedi yatırımcılarında bir çok bilişsel sapmalar gözlemleniyor. Hangi bilişsel sapmaların genel olarak gözlemlendiğini bildikleri ve buna göre geri dönüşler aldıkları zaman yatırımcıların portfolyo performanslarında önemli ölçüde pozitiv ilerleme kaydediliyor. Fakat bilişsel sapmaların analiz edilmesi ülkelerin sermaye piyasaları düzenlemeleri ve yatırımcı gizliliği sebebiyle çok zordur ve gerekli veriye her kesin ulaşması mümkün olmadığından bilişsel sapmalar üzerine az sayıda sayısal analiz yapılmıştır. Benzer durum kriptopara yatırımcıalrında da gözlemleniyor. Aslında bilgi paylaşımı daha sınırlı olduğundan ve doğru bilgiye ulaşmak daha zor olduğundan kriptopara yatırımcılarında daha çok bilişsel sapmalara rastlamak mümkündür. Sayısal analizin yapılabilmesi için farklı piyasaların sağladığı verilere ulaşmak mümkündür, fakat bu fiyat verilerinin kodlarla ifade edildiği dikkate alındığında analiz için daha geniş bir zaman dilimine ihtiyaç duyuluyor. Bu tezin amacı 4 kriptopara ve 4 index fiyatlarına göre deskriptif analiz yaparak hisse senedi yatırımcılarında gözlemlenen temel bilişsel sapmaların aslında kriptopara yatırımcılarında da gözlemlenebilmesini açıklamaktır. Bu sayede kriptopara yatırımcıları işlem yaparken daha dikkatli olabilir ve sonuçta portfolyo performanslarını iyileştirebilirler.
Özet (Çeviri)
This paper is written as a master's thesis that generally provides descriptive analysis on 4 cryptocurrencies and 4 indexes and according to similarities observed among stock investors and crypto investors, it provides literature review about the concept and testing of these cognitive biases; some of which are overconfidence, anchoring and representativeness heuristic. The great deal of analysis has been conducted on cognitive biases' effect on investors. Nonetheless, there are a few research written about cognitive biases observed among cryptocurrency investors. The concept of cognitive bias is highly crucial in the sense that unintentional use of cognitive biases in decision making process can have detrimental effects on investor's portfolio; thereupon, mostly observed biases should be illustrated by researchers to investors so that they can try to eliminate those unconscious inclinations during their dесision mаking рrосess. Оn thе other hand, analyzing cognitive biases in cryptocurrency market is considerably vital due to the lack of coherent information in the market and limited knowledge of investors. Despite being very significant and beneficial analysis, there are huge constrictions in assessment of the biases due to privacy and anonymity of investors. Therefore, in this thesis, the comparison of index and cryptocurrency price distribution is analyzed to show the fact that the samples are not normally distributed. Lastly, observed similarities in these samples help to conclude that the similar biases observed in stock markets can be valid for cryptocurrency investors, as well.