Azerbaycan ve Türkiye'de bağımsız denetimin karşılaştırılması
Comparison of independent audit in Azerbaijan and Turkey
  1. Tez No: 552565
  2. Yazar: RUSLAN ARIFLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN DİLEK ŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünyanın çeşitli ülkelerinde finansal tablo kullanıcılarının güvenilir bilgi ihtiyacı her geçen gün büyümektedir. Bu ülkelerden olan, birbirlerine her zaman ekonomik destek olan ve çeşitli yatırımlar yapan Azerbaycan ve Türkiye'de de finansal bilgiler, finansal tablo kullanıcıları tarafından karar verme aşamasında kullanılan bilgilerdendir. Yapılan ekonomik destek ve yatırımların yatırımcılar tarafından güvenli bir şekilde kullanılmasını belirlemek için bağımsız denetime her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tez çalışmasında, Azerbaycan ve Türkiye'deki bağımsız denetimin gelişimi, bağımsız denetimin mevcut durumu ve iki ülke arasında belirlenen farklılıklar ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for trusted information of financial statement users in various countries of the world is growing with each passing day. From these countries, engaged in various investments in Azerbaijan and Turkey support each other economic and financial information each time financial statement information that is used by users in decision making. Independent audit is always needed to determine the safety usages of economic support and investments by investors. In this thesis, the development in Azerbaijan and Turkey of the audit system, the current condition of audit system and determined differences between the two countries are analyzed.