Hidrolik kopya aparatı yardımı ile elde edilen parçalarda yüzey pürüzlülüğünün deneysel incelenmesi
Experimental analysis of workpiece surface produced by hydraulic copying apparatus
  1. Tez No: 55272
  2. Yazar: SALİH KORUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
HİDROLİK KOPYA APARATI YARDIMI İLE ELDE EDİLEN PARÇALARDAN YÜZEY PÜRÜZLÜLÜ?ÜNÜN DENEYSEL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Salih KORUCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1996 ÖZ Bu çalışmada farklı malzemeler üzerinde kesme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkileri araştırılmıştır. Deneylerde, tezgah olarak Tezsan marka SN50.C tipi universal torna tezgahı ile Duplomatik T. 75 tipi hidrolik kopya aparatı kullanılmıştır. Kesici takım olarak HSS, P35 ve P40 sert metal plaketler ve malzeme olarak Ç1030, Ç1060 ve bunların normalizasyon işlemine tabi tutulmuş olanları kullanılmıştır. İlerleme sabit tutularak kesme hızı, kesici ve malzeme değişken parametre olarak alınmış ve değişken parametrelerin yüzey pürüzlülüğüne olan etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL ANALYSIS OF WORKPIECE SURFACE PRODUCED BY HYDRAULIC COPYING APPARATUS (M.Sc. Thesis) Salih KORUCU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1996 ABSTRACT In this work the effect of cutting parameters on surface roughness of different materials was investigated. In experiments“Tezsan SN 50.C type”universal turning machine and“Duplomatic T.75 type”hydraulic copying apparatus were used. As cutting tools and experimental materials; HSS, P35 and P40 tungsten carbide inserts, as received normalized Ç1030, Ç1060 steels respectively. Keeping the feed rate constant, cutting speed, cutting tools and materials were considered as variable parameters, where the effect of the variables on surface roughness were determined.