İlk dönem şiî kaynaklarda imâmın nitelikleri: Küleynî örneği
The qualities of the imam in the first period imamiyyah sources: Quleyni sample
  1. Tez No: 552787
  2. Yazar: BÜŞRA GÜNSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Şiî hadis tarihinin erken döneminde yaşamış olan Küleynî ve onun Şiîler için en muteber kabul edilen hadis kitabı el-Kafî'nin“imâmet”algısı üzerine yapılmıştır. Tezimiz giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, ilgili eser ve müellifin Şiî dünyasındaki yerine ve önemine dair görüşlere yer verilmiştir. Burada ayrıca müellifin doğumu, gençliği, eğitim ve yaşadığı dönemin sosyolojik yapısı incelenmiştir. Şiî düşüncesinde imâmeti incelediğimiz Birinci Bölümde: imâmet kavramı ve kullanım alanları, imâmetin Hz. Ali ile ilgisi, tarihi ve delillendirme süreci, imâmetin önemi, on iki imâm, ric'at ve gaybet sürecinde imâmet, mezheplerin bu konudaki inancı ele alınmıştır. İkinci Bölümde Küleynî'nin el-Kafî isimli eserinde imâm, imâmet ve bu konumun önemi, nitelikleri eserden hareketle incelenmiştir. Ulaşılan sonuçlar sonuç kısmında ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate Quleyni who lived in the early periods of Shia's history of hadith and the perception of“imamate”in his hadith book“el-Kâfi”which is regarded as the most respected work of him by the shiites. This thesis consists of introduction, two chapters, and conclusion. In the introductory chapter, the remarks of Scholars are given place in order for a better understanding of how significant the related work and author are for Shia World. The introductory chapter includes the birth and youth of the author, the education he took and the sociological structure in his era. In First Chapter in which we analyze the imamate in Shiaic thinking, the concept of imamate and the fields of usage, the relation between imamate and Ali, the history and documentation process of imamate, the importance of imamate, twelvers, imamate during the retreat and occultation periods, beliefs of the sects on this subject, and some examples about imamate lastly are presented. And in Second Chapter, the concepts of imâm and imamate in the work“el Kâfî”by Quleyni and the signifigance of these subjects with reference to this work are examined. The results obtained are stated in the conclusion chapter.