Modernleşme döneminde Ayaş'ta eğitim kurumları ve faaliyetleri üzerine bir araştırma (1876-1930)
A research on educational institutions and activities in Ayaş in the modernization (1876-1930)
  1. Tez No: 553052
  2. Yazar: BÜŞRA ALTIOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KÖSTÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Modernleşme Döneminde Ayaş'ta Eğitim Kurumları ve Faaliyetlerini konu alan bu araştırmada, kazadaki eğitim kurumlarını belirlemek, bu eğitim kurumlarının özelliklerini, öğretmen ve öğrenci profillerini belirlemek, eğitim adına yapılan faaliyetleri tespit etmek amaçlandı. Ayaş kazasındaki eğitim-öğretim ile ilgili bilgiler arşiv belgeleri taranarak ortaya çıkarıldı. Ayaş kazasının 1876-1930 yıllarında o dönemde diğer birçok kazaya oranla eğitim alanında ileri olduğu anlaşıldı. Bunu arşiv belgelerinden taradığımız bilgiler ışığında anlayabiliyoruz. Aynı zamanda çılan birçok eğitim kurumu da halktan alınan bağışlar sayesinde açılmıştır. Bu da Ayaş halkının eğitime verdiği önemi göstermektedir. Ayaş kazasında her kademeden eğitim kurumu açılmaya çalışılmıştır. Sıbyan mektepleri ,medreseler, iptidailer, rüştiyeler bunun bir örneğidir. Dikkat çeken bir diğer özellikte medreselerin sayıca fazlalığıdır. Diğer eğitim kurumlarına bakılarak medreseler sayıca daha fazladır. Ayrıca bu medreseler kurucusu ya da bulunduğu mahallenin adıyla isimlendirilmiştir. Sonuç olarak Ankara iline bağlı küçük bir kaza olan Ayaş'ta eğitime önem verildiği ve bunun adına bir takım çalışmalar olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the educational institutions in the accident, to determine the characteristics of these educational institutions, teacher and student profiles and to determine the activities carried out on behalf of the training. The information about the education and training in Ayaş accident was scanned by archiving documents. It was understood that the Ayaş accident was advanced in the field of education in 1876-1930 compared to many other accidents at that time. We can understand this in the light of the information we scan from archive documents. At the same time, many educational institutions were opened thanks to donations from the public. This shows the importance of the people of Ayaş to education. Ayaş accident was tried to open educational institutions from all levels. Primary schools, madrasahs, iptidailer, secondary schools are an example of this. Another remarkable feature is the large number of madrassas. The number of madrasas is higher than the other educational institutions. In addition, these madrassas were named after the founder or the neighborhood. As a result, it is understood that education is given importance in Ayaş which is a small accident in the province of Ankara.