Kariyerizm ile iş-yaşam dengesi arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A study on the relationship between the perception of careerism and work life balance
- Tez No: 553053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte toplumlarda ekonomik ve sosyal birçok değişim yaşanmaktadır. Bu değişimler iş hayatına ve bireylerin kariyerlerine olan bakış açılarına da yansımaktadır. 21.yy'da bireyler için kariyer yapmak önemli olmuş ve ön plana çıkmıştır. Kariyer algısı olarak tanımlanan kariyerizme göre, bireyin kendi kariyeri her şeyden önemlidir. Çalışanlar hayatlarının büyük bir kısmını kariyerlerini inşa etmek için ayırmaktadır. Bunun için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadırlar. Kariyere verilen önem, hayatın içindeki diğer şeylerin ikinci plana atabilmekte ve iş-yaşam dengesini etkileyebilmektedir. İş-yaşam dengesinin sağlanamaması da kariyerde ilerlemeyi ve kariyere bakış açısını etkileyebilmektedir. Bireyleri çok çalışmadan, başka yollarla ilerlemenin mümkün olabileceği seçeneklere yönlendirebilmektedir. Çalışmada, kariyerizm ile iş-yaşam dengesi arasındaki ilişki ele alınmaktadır. Bu kapsamda kariyerizm algısı ile iş-yaşam dengesinin boyutları (işten aileye çatışma boyutu ve aileden işe çatışma boyutu) arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda nicel bir araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Çalışma sadece özel sağlık sektörü çalışanları üzerinde yürütülmüştür. 135 özel sağlık sektörü idari personeli çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışanların kariyerizm algısını ölçmek için Feldman ve Weitz'e (1991) ait kariyerizm ölçeği kullanılmıştır. İş-yaşam dengesini ölçmek için ise Netemeyer, Boles ve McMurrian'a (1996) ait iş-yaşam dengesi ölçeği kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 22.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bu bağlamda frekans analizi, güvenilirlik analizi, t-testi, one-way anova, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın analizi sonucunda, kariyerizm ile işten aileye çatışma boyutu ve aileden işe çatışma boyutu arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, societies are experiencing economic, social and changes. These changes are reflected in the perspectives of business and individuals' careers. In the 21st century, it is important for individuals to make a career and came to the forefront. According to careerism which is a career perception, an individual's career is more important than anything else. Employees devote most of their lives to building careers. They do everything they can for it. Careful emphasis on career can subordinate other things in life and affect work-life balance. Failure to maintain work-life balance may also affect career progression and career outlook. It can lead individuals to options where it is possible to progress in other ways without much work. In this study, the relationship between careerism and work-life balance is discussed. In this study, it is aimed to reveal the relationship between the perception of careerism and the dimensions of work-life balance (conflict from work to family and conflict from family to work). For the purpose of the study, a quantitative research approach was adopted. The study was conducted only on private health sector employees. 135 private health sector administrative staff are the sample of the study. The careerism scale of Feldman and Weitz (1991) was used to measure employees' perception of careerism. Netemeyer, Boles and McMurrian (1996) scale was used to measure work-life balance. The data obtained from the questionnaires were analyzed by SPSS 22.0 program. In this context, frequency analysis, reliability analysis, independent-samples t-test, one-way ANOVA, correlation and regression analyzes were performed. As a result of the analysis, it was found that there is a relationship between careerism and work-to-family conflict dimension and family-to-work conflict dimension.