Postkolonyal çalışmalar ışığında Afro-Amerikan edebiyatından örnekler (1890-1950)
Examples from Afro-American literature in light of the post colonial studies (1890-1950)
  1. Tez No: 553071
  2. Yazar: İLKNUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Tarih, American Culture and Literature, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Post kolonyal çalışmalar İkinci Dünya Savaşından sonra yükselişe geçen alanlardan bir tanesi olmuştur. Post kolonyal çalışmalar özü itibariyle kaynağını edebiyat ve kültürel çalışmalardan almaktadır. Postkolonyal çalışmaların ana çıkış noktasını oluşturan unsurların başında mağduriyet yaşamış insanların durumları gelir ve yaşanan olayları Batı gözünden yorumlamak yerine dekolonizasyon sürecinden geçmiş ve bağımsızlığını yeni kazanmış ülkelerin gözünden yansıtma hedefini güder. Post kolonyal çalışmaların en çok ilgi duyduğu ulusların başında Afrika, Asya gibi Üçüncü Dünya ülkeleri gelmektedir. Post kolonyal çalışmalar her ne kadar bağımsızlıklarını yeni kazanmış ülkelerin dekolonizasyon süreçlerini ele alsa da post kolonyal çalışmaların içinde Amerika Birleşik Devletleri'nin özel bir yeri vardır. Amerika Birleşik Devletleri'nin bu alanda ön plana çıkmasında sömürgecilik döneminin sona ermesi oldukça etkili olmuştur. Sömürgecilik yerini kılık değiştiren emperyalizme bırakmıştır. Emperyalizmin birincil önderliğini ve destekçiliğini Amerika üstlenmiştir. Postkolonyal çalışmalar sadece dekolonizasyon sürecindeki uluslar ve halkların maddi durumuna odaklanmaz aynı zamanda büyük bir dikkatle bu ulusların manevi yorgunluklarını, kimlik sorunlarını ve maruz bırakıldıkları ırkçılık, ayrımcılık ve baskı gibi sorunların kökenine inerek açıklamaya çalışır. 20. yüzyılın ortalarından itibaren önem kazanan post kolonyal çalışmalar ışığında iç sömürgeciliğe bağlı olarak Amerikan toplumunda kölelik kurumuyla başlayan ırkçılık hareketleri, Afrikalı Amerikalıların kimlik sorunsalı ve Yurttaşlık Hakları Hareketi'nin önemli unsuru sayılan birliktelik ve Afrikalı Amerikalıların kültürel uyanışları 1890-1950 yılları arasında kaleme alınmış bazı ünlü eserler yoluyla incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Post-colonial studies have been come into prominence after World War II. Post-colonial studies inherently stem from literature and cultural studies. Post-colonial studies have many important aims. One of them is to present the situations of the victims of colonization and post-colonial studies put into practice this via victims' or sufferers' viewpoints instead of colonizer. These victims or sufferers are generally citizens of African, Asian nations known as Third World countries. Even though post-colonial studies are interested in Third World countries' decolonization processes that newly gained independence, the United States of America has a different story and a unique place in the context of post-colonial studies. The dissolution of colonization has influenced the situation of the United States. Imperialism substituted with colonization. The United States of America became a pioneer and supporter of imperialism. Post-colonial studies do not only focus on material process of Third World nations and folks but also to explain by examining the roots of spiritual tiredness, identity crisis, racism, oppression and discrimination. In this thesis studying, racist activities starting with slavery institution, African Americans' identity crisis and being together coming with cultural awakening of Civil Rights Movement will be examined and analyzed in the light of post-colonial studies that has become very important since the mid of the 20th century and examples of some significant novels written between 1890s and 1950s.