Okul takımlarında faaliyet gösteren sporcu öğrencilerin saldırganlığa ve şiddete eğilimlerini incelenmesi (Adana ili örneği)
Investigation of attitude and violence tendencies of the sports students in the school teams (Sample of Adana)
  1. Tez No: 553143
  2. Yazar: SİNAN KILKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDAVERDİ MAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Spor, Education and Training, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma da okul takımlarında faaliyet gösteren öğrencilerin şiddet ve saldırganlık eğilimlerinin ne düzeyde olduğunu tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda Adana ili Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Çukurova merkez ilçelerinde yer alan okulların okul takımlarında faaliyet gösteren öğrenciler çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma tarama modeli olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda öğrencilere yöneltilen saldırganlık ve şiddet eğilim ölçekleri çalışmanın bağımlı değişkenlerini oluştururken, öğrencilerin cinsiyeti, okullarının bulundukları ilçe, yaşları, okudukları sınıf, ailelerinin gelir düzeyleri, spor ile uğraşma süreleri, uğraştıkları spor türleri, akademik başarı düzeyleri ve okudukları okul türleri çalışmanın bağımsız değişkenini oluşturmuştur. Çalışmada yöntem olarak gruplar arasında normal dağılım gösteren parametreler için Student t-testi, normal dağılım göstermeyen parametreler için Mann Whitney U testleri kullanılmış, tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the level of violence and aggression tendencies of the students playing in school teams. In this context, students playing in the school teams of schools located in Seyhan, Yüreğir, Sarıçam and Çukurova central districts of Adana province were included in the study. The study was determined as survey model. In this regard, scales tendency of aggression and violence directed at students constituted the dependent variables of the study, while the gender of the students, the district where the schools are located, their ages, their grade, the income levels of their families, the time they spent on sports, the types of sports they play, their academic achievement levels and the types of schools they studied constituted the independent variable of the study. As the methodology of the study, Student's t-test was used for the parameters that were normally distributed among the groups, and Mann Whitney U tests for the parameters that did not show normal distribution. Moreover, the statistical significance level of all tests was taken as p0.05).