Türk bankacılık sisteminde konut kredisi hacmi ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship between housing loan volume and economic growth in the Turkish banking system
- Tez No: 553154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bankacılık sektörü ve bankaların ekonomideki etkinliği, bir ülkenin ekonomik gelişmesi açısından önemli bir etkendir. Ekonomik büyüme açısından bankaların sağladığı kredilerin ekonomik büyüme içerisinde belli bir payının olduğu düşünüldüğü için bu bilimsel çalışmada konut kredileri hacmi ve GSYH arasındaki ilişkinin varlığı araştırılmıştır. Aynı zamanda iktisadi teorilerle açıklanan ekonomik büyüme ve konut kredileri arasındaki ilişkiyi ekonometrik olarak da açıklayabilmek amacıyla çalışmada zaman serileri ve teknikleri kullanılmıştır. Bu bilimsel çalışmada kullanılan değişkenler arasında herhangi bir ilişkinin var olup olmadığını tespit etmek amacıyla değişkenlere durağanlık analizleri, eşbütünleşme analizi, Granger Nedensellik analizi uygulanmıştır. Bu analizler sonucunda; birinci düzeyde durağan çıkan serilerin Granger Nedensellik analiz sonucuna göre konut kredilerinden ekonomik büyümeye doğru tek yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla konut kredi hacmi ve GSYH arasında uzun dönemli bir ilişkinin olduğu ortaya çıkartılmıştır. Bu bilimsel çalışma giriş ve sonuç kısımları dışında, ilk iki bölümü teorik, son bölümü uygulama olan üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking sector and the economic efficiency of banks are an important factor in the economic development of a country. In this scientific study, the existence of the relationship between housing loans volume and GDP was investigated as it was considered that the loans provided by banks in terms of economic growth had a certain share in the economic growth. At the same time, time series and techniques were used in the study in order to explain the relationship between economic growth and housing loans explained by economic theories. In order to determine the existence of any relationship between the variables used in this scientific study, stasis analysis, cointegration analysis, Granger causality analysis were applied to the variables. As a result of these analyses, it was determined that the first-level stationary series showed a one-way relationship from housing loans to economic growth according to Granger causality analysis. Therefore, it has been revealed that there is a long-term relationship between housing loan volume and GDP. This scientific study consists of three parts, the first two sections, the theoretical and the final sections, apart from the introduction and conclusion sections.