Belediyelerde spor faaliyetlerinin işlevselliği: Güngören belediyesi örneği
Functionality of the sportive activities at the municipalities: Güngören municipality as a sample
- Tez No: 553155
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, Public Administration, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada, kent yaşamının temel ihtiyacı haline gelen spor faaliyetlerinin amacına hizmeti sorgulanmıştır. Türkiye'de yerel yönetim kavramı, belediye tanımı ve belediyelerin tarihsel sürecinden yola çıkılarak sosyal belediyecilik kavramı irdelenmiştir. Belediyelerin görev ve sorumlulukları, yasalar çerçevesinde belirlenmiş olup, spor faaliyetlerinin vatandaşa sunulması asli görevlerinden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda spor faaliyetlerinin önemli bir hizmet olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Spor faaliyetlerinin işlevselliği ve sürdürülebilirliği araştırılmış ve sporun bireye sağladığı faydalar belirtilmiştir. Sporun toplum yararı adına faydaları sunulmuştur. Örnek ilçe olarak Güngören ilçesi gösterilmiş ve ilçenin demografik yapısı incelenmiştir. Güngören Belediyesi'nin sunmuş olduğu spor hizmetleri vatandaş analizi ile değerlendirilmiştir. Spor faaliyetlerinin işlevselliği ve belediyelerin spora katkıları sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was questioned how sportive activities which have become the basic needs of urban life served a purpose. It was examined the concept of social municipality based on the local goverment concept, municipal definition and historical process of the municipality in Turkey. The responsibilities and duties of the municipalities are defined by the constitution and dedicating the activities to the citizens becomes the primary duty of the municipality. In this respect, it was tried to explain how sportive activities are important service. It was examined the functionality and sustainability of the sportive activities and it was defined the advantages of the sport for people. It was also presented advantages of sport for community benefits. Güngören was selected sample district in this research and it was analyzed the demographic structure of the district. It was an evaluated sportive activity which has been given by Güngören municipality with citizen analysis. It was questioned functionality of the sportive activities and municipality's contributions to the sports.