Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ücretsiz spor okullarından faydalanan Çayırova ilçesindeki öğrenci velilerinin spor hizmet kalitesinden beklentisi ve memnuniyet düzeyi
Expectation and satisfaction level of parents of students in Çayırova district benefiting from Kocaeli Metropolitan Municipality free sports schools on sports service quality
  1. Tez No: 880487
  2. Yazar: AHU ARSLANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Spor, Political Science, Social Work, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Büyükşehir belediyelerinin sunduğu ücretsiz spor okulları, gençlerin sporla buluşmasını ve sportif potansiyellerini keşfetmelerini destekleyerek, geleceğin sağlıklı ve aktif bireylerinin yetişmesine katkı sağlamaktadır. Bu spor okullarından faydalanan öğrenciler, spora erişimde eşitlik ve olanaklarının artmasıyla birlikte spor gelişimlerini destekleyici bir ortamda bulunma fırsatı yakalamaktadırlar. Bu tür bir araştırma, halkın spor tesislerinden nasıl yararlandığı, memnuniyet düzeyleri, eksiklikler ve talepler gibi konuları anlamak adına önemli veriler sağlayabilir. Bu veriler, belediyenin bu alandaki hizmetlerini iyileştirmek için rehberlik edebilir ve toplumun spor ve rekreasyon ihtiyaçlarına daha iyi yanıt vermesine yardımcı olabilir. Ücretsiz spor okulları, genç nesillerin sporla tanışmasını sağlarken, aynı zamanda yeteneklerini keşfetmelerine, spor becerilerini geliştirmelerine ve düzenli olarak fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmalarına olanak tanımaktadır. Mevcut literatür incelendiğinde, spor hizmetlerinden doğrudan fayda sağlayan bireylerle ilgili bir dizi çalışma mevcut olmakla birlikte, bu hizmeti alan öğrenci velilerinin memnuniyetleri üzerine odaklanan araştırmaların yeterli düzeyde gerçekleştirilmediği gözlemlenmektedir. Bu çalışmanın amacı Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 'Ücretsiz Spor Okulları' faaliyetlerinden hizmet alan öğrenci velilerinin bu hizmetten memnuniyet düzeylerinin ölçülmesidir. Çalışmada Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin bu hizmetinden faydalanan Çayırova ilçesindeki öğrenci velilerinin memnuniyet düzeyi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda bireylerin spor hizmetlerine ilişkin görüşlerini ortaya koymak amacıyla Google Forms gibi bir Survey-tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemindeki katılımcıların cinsiyet dağılımı %11,3'ü erkek ve %88,7 kadın olarak belirlenmiştir. Bu grup içindeki yaş dağılımı ise şu şekildedir: %5,2'si 20-25 yaş arası, %31,9'u 26-34 yaş arası, %41,9'u 35-45 yaş arası, %14,1'i 46-55 yaş arası ve %6,9'u 55 yaş ve üzeridir. Anahtar Kelimeler Spor, spor tesisi, yerel yönetimler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Özet (Çeviri)
The free sports schools offered by metropolitan municipalities support young people to meet with sports and explore their sporting potential, contributing to the upbringing of healthy and active individuals of the future. Students who benefit from these sports schools have the opportunity to be in a supportive environment with the increase in equality and opportunities in access to sports. This type of research can provide important data to understand how the public benefits from sports facilities, levels of satisfaction, deficiencies and demands. These data can guide the municipality to improve its services in this area and help the community respond better to its sports and recreation needs. Free sports schools allow young generations to get acquainted with sports, while at the same time allowing them to discover their talents, improve their sports skills and gain a habit of physical activity on a regular basis. When the available literature is examined, there are a number of studies on individuals who directly benefit from sports services, but it is observed that research focusing on the satisfaction of the student parents who receive this service is not carried out at an adequate level. The aim of this study is to measure the satisfaction levels of the student parents who receive services from Kocaeli Metropolitan Municipality's 'Free Sports Schools' activities. In the study, the satisfaction level of the student parents in the Chaiyrova district who benefit from this service of Kocaeli Metropolitan Municipality was examined. For this purpose, a survey-scanning model such as Google Forms was used to reveal the opinions of individuals on sports services. The gender distribution of the participants in the research sample was 11.3% male and 88.7% female. The age distribution within this group is as follows: 5.2% between the ages of 20-25, 31.9% between the ages of 26-34, 41.9% between the ages of 35-45, 14.1% between the ages of 46-55 and 6.9% aged 55 and over. Keywords Sports, sports facility, local administrations, Kocaeli Metropolitan Municipality