Üniversite öğrencilerinde merhametin yordayıcıları olarak mutluluk ve kişilik özellikleri
Personality traits and happiness as predictors of compassion in university students
  1. Tez No: 553277
  2. Yazar: SARİHA KAPICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin merhamet puan ortalamalarının, mutluluk ve beş faktör kişilik özellikleri açısından yordanmasını incelemeye yönelik yapılmış bir çalışmadır. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin merhamet puan ortalamalarının; cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeş sayısı, aylık gelir, yaşanılan yer ve evcil hayvan besleyip beslememe gibi bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul ilindeki bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan gönüllü lisans öğrencileri oluşturmuştur. Katılımcılar, kolay örnekleme yöntemiyle belirlenen ve farklı fakültelerde öğrenim gören 345'i kadın ve 323'ü erkek olmak üzere toplam, 668 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, Merhamet Ölçeği, Oxford Mutluluk Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu vasıtasıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde, Bağımsız Örneklemler için t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, üniversite öğrencilerinin merhamet puan ortalamalarının, cinsiyet ve aylık gelire göre farklılaştığı; sınıf düzeyi, kardeş sayısı, yaşanılan yer ve evcil hayvan sahibi olup olmama durumuna göre ise farklılaşmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, mutluluk ve kişilik özelliklerinin, merhameti yordadığı saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinde, mutluluk ve yalnızca yumuşak başlılık kişilik özelliği, merhamet puan ortalamalarını anlamlı düzeyde yordamıştır. Merhametteki varyansı yumuşak başlılık alt boyutunun, mutluluğa göre daha fazla açıkladığı görülmüştür. Sonuçlar, ilgili literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a study aimed to investigate how the compassion mean scores of university students are predicted in terms of happiness and five factor personality traits. In addition, the students' compassion mean scores were examined in terms of demographic variables such as gender, class level, number of siblings, monthly income, place of residence and feeding of pets. The participants of the study were the undergraduate students who were studying in a state university in Istanbul in the academic year of 2017-2018. The participants consisted of 668 students, 345 of whom were women and 323 men, who were selected in different faculties. The data were collected by Compassion Scale, Oxford Happiness Scale, Adjective Based Personality Test and Personal Information Form created by the researcher. In the analysis of the data, t Test for Independent Samples, One-Way Variance Analysis (ANOVA) and Hierarchical Regression Analysis were used. As a result of the study, it was found that the mean scores of compassion of university students varied according to gender and monthly income but there is no significant difference in compasasion mean scores of university students according to class level, number of siblings, place of residence and whether or not the owner of a pet. According to the findings, it was determined that happiness and personality traits predicted compassion. Only agreeableness sub-dimension of the five factor personality traits and happiness, significantly predict the mean scores of compassion in university students. It was found that the agreeableness sub-dimesion explained the variance in compassion more than happiness. The results were discussed in the light of the relevant literature and recommendations were presented.