Şirketlerin kriz yönetiminde başvurduğu halkla ilişkiler uygulamaları ve etik değerler
Public relations applications and ethical values applied by the companies during crisis management
- Tez No: 553280
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, şirketlerin küresel ve ulusal düzeyde yaşadığı krizler ve bu krizlerden kurumsal itibarlarını koruyarak çıkmak için kriz yönetimi sırasında yaptıkları halkla ilişkiler uygulamaları incelenmektedir. Etik olmayan davranışların, kurumsal kültür ve imajın yeniden önem kazandığı günümüzde bu krizler ve halkla ilişkiler uygulamaları konusu teorik ve pratik açıdan incelenmeye değer önemli bir vaka analizi örneği oluşturmaktadır. Ayrıca, kriz iletişiminin nasıl sağlandığı önem kazanmaktadır. Tez kapsamında şirketlerde kriz yönetiminde ilk başarılı uygulama olarak literatürde yer alan Johnson&Johnson Tylenol krizi yanında Türkiye'de ilk sosyal medya krizi olarak gösterilen Danone Tikveşli Yoğurt, Batman Kara Şovalye Yükseliyor filmi ve Volkswagen emisyon krizi sırasında uygulanan halkla ilişkiler uygulamaları incelenmekle birlikte, Volkswagen krizi üzerine Türk medyasında yer alan haberler üzerinden ayrıntılı bir içerik analizi araştırması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, araştırmanın gerçekleştirildiği 23.09.2015 ile 03.09.2018 tarihleri arasında, Türkiye'de en fazla tiraja sahip ana akım medyayı temsil eden gazetelerden Hürriyet, Sabah ve Dünya Gazeteleri'nde krizin kaç kez habere konu edildiği ve bu haberlerin içeriklerinin halkla ilişkiler ve kriz iletişimi uygulamaları Benoit'in imaj restorasyon teorisi yardımıyla analiz edilmiştir. Bu haberlerin çift yönlülük, şeffaflık, özür dileme, açıklama yapma, krize sahip çıkma ve tek seslilik gibi halkla ilişkiler uygulamalarına örnek oluşturdukları ve görülmektedir. İnceleme kapsamında, gayet başarılı olduğu görülen kriz yönetiminde halkla ilişkiler uygulamalarının ve etik değerlere önem vermenin Volkswagen'in merkezinin ve Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv'in kriz yönetiminde halkla ilişkiler uygulamaları da ayrıca analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this article we analyzed the crisis which occurred national and global level and the public relations practices applied by the companies to protect institutional reputation in crisis management. Today, when unethical behaviors, corporate culture and image become important again, these crises and public relations practices constitute an important case study which is worth examining both theoretical and practical aspects. In the scope of the thesis, Johnson & Johnson Tylenol crisis, which is the first successful application in crisis management in companies, as well as public relations applications applied during the Danone Tikveşli Yoghurt which is called Turkey's first social media crisis, Batman Dark Knight Rises movie and Volkswagen emission crisis examples were examined, and a detailed study was conducted on the Volkswagen crisis and news published by the Turkish mainstream media using content analysis method. Also, how the public relation and crisis communication applied is examined by the help of Benoit's image restoration theory between the research period of 23.09.2015 and 03.09.2018 by crisis news how many times had published by Hürriyet, Sabah and Dünya newspapers which are representing the mainstream media with the most circulation in Turkey through the contents of these news were discussed. These news are seen as examples of Public Relations practices such as bi-directional, transparency, apology, explanation, crisis-taking and Single-voice analyzed with the help of Benoit's image restoration theory. Within the scope of the review, the approach of Volkswagen's central management and Turkish Distributor Doğuş Otomotiv's public relations practices in crisis management is also analyzed.