An investigation into gender representations in an ELT coursebook used in a university context
Üniversite bağlamında kullanılan bir İngilizce ders kitabındaki cinsiyet temsillerine yönelik bir inceleme
  1. Tez No: 553622
  2. Yazar: TAHSİN ATÇEKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma İngilizce öğretiminde kullanılan bir ders kitabı serisinin ilk iki kitabını cinsiyetlerin temsili açısından incelemiştir. Öğrencilerin ders kitaplarından öğrendikleri norm ve değer modellerinin, onların sadece kendileriyle ilgili olarak algıladıkları cinsiyet rollerini değil; diğer cinse karşı olan mevcut ve gelecekteki tutumlarını da etkileyeceği gerçeği çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi'nde kullanılmakta olan bir ders kitabı serisinden ilk iki kitabın cinsiyet temsilleri açısından halihazırda ne durumda olduğunu görmek için yapılmış detaylı bir analizdir. Betimsel araştırma tarzında olan bu çalışma, veri toplama ve analiz süreçlerinde nicel ve nitel metotları birlikte kullanmıştır. Bu yüzden bir karma yöntem araştırmasıdır. Veriler doküman incelemesi yöntemiyle toplanmıştır. Kitapların görsel ve yazılı içerikleri önceden belirlenmiş altı adet kategori ve bunların alt kategorileri uyarınca kodlanmış ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Betimsel analiz sonucu ortaya çıkan nicel veriler betimleyici istatistik kullanılarak rapor edilmiştir. Ayrıca, analiz dahilinde değişkenlerin gözlemlenen ve beklenen değerleri arasındaki farkların anlamlılık derecelerini ortaya koymak amacıyla ki-kare uyum iyiliği testi (goodness-of-fit) kullanılmıştır. Sonuç olarak ilgili kitapların görsellerinde ve meslek dağılımında kadınların yetersiz temsil edildiği görülmüştür. Diğer alanlarda ise yer yer görülen basmakalıp temsillere rağmen istatistiksel olarak ciddi sayılabilecek dengesizlikler görülmemiştir. Bununla beraber cinsiyet temsillerinde görülen istatistiki manada önemsiz sayılacak bu dengesizliklerin neredeyse hep erkekler lehinde olmasına dikkat çekilmiş, bu manada hala kat edilmesi gereken bir mesafe olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the first two books of a coursebook series used in English teaching in terms of gender representation. The fact that norms and values that students learn from textbooks will affect not only the gender roles they perceive as related to themselves; but also their current and future attitudes towards the other gender reveals the importance of the study. This study is a detailed analysis conducted to see the current state of the first two books of a coursebook series used at Selçuk University in terms of gender representation. Constructed in descriptive research style, it used both quantitative and qualitative methods in data collection and analysis processes. Therefore, it is a mixed method research. The data were collected through document review. The visual and written contents of the books were coded and analyzed in six predetermined categories and their sub-categories. Quantitative data obtained from descriptive analysis were reported through descriptive statistics. In addition, the chi-square goodness-of-fit test was used to determine the significance of the differences between the observed and expected values of the variables obtained from the analyses. As a result, it was seen that women were underrepresented in the visuals and distribution of occupations. In other categories, despite the presence of stereotypical representations, no statistically significant imbalances were seen. However, it was pointed out that these imbalances in gender representations, although considered to be statistically insignificant, were nearly always in men's favour; therefore, it was concluded that there was still a distance to be covered.