Örgütsel etik kültür ve örgütsel yenilik arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü bağlı iki lisede karşılaştırma örneği
the evaluation of the relationship between organizational ethics culture and organizational innovation: Erzurum Province Provincial Directorate of National Education in two high schools comparison
  1. Tez No: 553625
  2. Yazar: ŞEYMA TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH BÖRTEÇİNE AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, İşletme, Education and Training, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüz dünyasının iki önemli getirisi bulunmaktadır. Birincisi değerlerin kaybolması korkusuyla öneminin gün geçtikçe artmasıyla her alan ve platformda adından sıklıkla bahsettiren etik kavramı, ikincisi ise yaşam standartları, ülkelerin refah düzeyi ve ergonomi gibi birçok hayati unsuru geliştirmek amacı ile devamlı değişim ve gelişim süreci içinde olma olarak anlamlandırdığımız yenilikçilik kavramıdır. Bu kavramlar iş hayatında ve tüm örgütsel oluşumlar da da adından sıkça bahsettirmektedir. Bu sebeple yapılan bu çalışma da örgütsel etik kültür ve örgütsel yeniliğin birbiri üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Yapılan araştırma da; örgütsel etik kültürün, örgütsel yenilik üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Erzurum ili il milli eğitim müdürlüğüne bağlı biri özel biri devlet olmak üzere iki lisede öğrenci ve öğretmenler ile anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kavramların boyut ve alt boyutları arasında ilişki analizi yapılarak ayrıntılı sonuçlara ulaşmak hedeflenmiştir. Çeşitli kriterlere göre yapılan farklılık analizi ile araştırma derinleştirilmeye çalışılmıştır. Daha sonra yapılan regresyon analizi ile etki düzeyinin tespiti amaçlanmıştır. Elde edilen bulguların analizi neticesinde örgütsel yenilik üzerinde örgütsel etik kültürün etkisinin bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öncelikle çalışma yapılan eğitim kurumları olmak üzere tüm eğitim kurumlarının verimini artırması hususunda önemli ipucuları bulunmuş ve çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Araştırmada, literatüre kavramsal olarak katkı sağlayabileceği düşünülen sonuçlar da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's world has two important returns. First, the concept of ethics, which is frequently mentioned in every field and platform with the increasing importance due to fear of loss of values, and the second one is the concept of innovation which we consider as continuous change and development process with the aim of developing many vital elements such as living standards, prosperity level and ergonomics. These concepts are frequently mentioned in business life and all organizational formations. Therefore, it is aimed to examine the effect of organizational ethics culture and organizational innovation on each other. Research conducted; It is aimed to determine the effect of organizational ethics culture on organizational innovation. For this purpose, a survey was conducted with students and teachers in two high schools, one of which is a private state and one of the provincial national education directorates of Erzurum province. The data were analyzed by using SPSS program. It is aimed to reach detailed results by analyzing the relationship between the dimension and sub-dimensions of the concepts. Research has been tried to be deepened by the difference analysis made according to various criteria. Afterwards, it was aimed to determine the effect level by regression analysis. As a result of the analysis of the findings, it has been concluded that organizational ethics has an effect on organizational innovation. First of all, it has been found important clues about the increase of the efficiency of all educational institutions, including the educational