Interkulturelles Lernen im DaF-Unterricht: Eine Fallstudie in den Vorbereitungsklassen der Hochschule für Fremdsprachen an einer Universität in der Türkei
Yabancı dil olarak Almanca dersinde kültürlerarası öğrenme: Türkiye'de bir üniversitenin yabancı diller yüksekokulunda durum çalışması
  1. Tez No: 553727
  2. Yazar: MERYEM BANU DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Almanca Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, kültürlerarası yaklaşım çerçevesinde üniversitenin hazırlık sınıflarında ders veren öğretim görevlilerinin görüşleri ve sınıf içi uygulamaları doğrultusunda mevcut durumu ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bu bağlamda nitel yöntem kullanılarak durum analizi yapılmıştır. 2017/2018 öğretim yılının güz döneminde bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulunda Almanca dersi veren üç öğretim görevlisi katılımcı olarak belirlenmiştir. Veriler, gözlem ve görüşme yoluyla elde edilmiş, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Ders gözlemi on hafta boyunca sürmüş, elde edilen verilerle çalışmanın bulgularına ulaşılmıştır. Öğretim elemanlarının görüşlerinin desteklenmesi için, bu derslerde öğrenim gören öğrencilerin görüşlerine de başvurulmuştur. A düzeyinde eğitim gören kırk sekiz öğrenci ile dönemin başında ve sonunda olmak üzere iki kere görüşme yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretim elemanlarının, derslerinde kültürlerarası yaklaşıma yeterince yer vermediği ve bu yaklaşımla ilgili az bilgiye sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda kültürlerarası yaklaşımın öğretim elemanları tarafından uygulanabilmesi ve yabancı dil derslerinde yer bulabilmesi için hizmet içi eğitimin gerekliliğine değinilmiştir. Ayrıca, kültürlerarası dil becerisinin geliştirilmesi için öğretim elemanı ve öğrenci iş birliğinde iletişime yönelik projelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the current situation in line with the opinions of the lecturers in the preparatory classes of the university and their in-class practices within the framework of the intercultural approach. In this context, the situation analysis was performed by using qualitative method. In the fall semester of the academic year 2017/2018, three lecturers teaching German in the Foreign Languages Department of the university were determined as participants. The data were obtained through observation and interview, and semi-structured interview questions were used as data collection tools. The observation of the course lasted for ten weeks and the findings of the study were obtained. In order to support the views of the instructors, the opinions of the students studying in these courses were also consulted. At the beginning and end of the term, two interviews were held with forty-eight students studying at A level. As a result of the study, it was found out that the lecturers did not give enough space to intercultural approach in their courses and had little knowledge about this approach. In this context, the necessity of in-service training for intercultural approach to be applied by faculty members and to be able to take part in foreign language courses has been mentioned. Furthermore, it is recommended that instructors and students make projects related to communication in order to develop intercultural language skills.