The role of L2 lexical and syntactic knowledge in L2 reading comprehension of Turkish EFL learners
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin İngilizce okuduğunu anlama becerisinde İngilizce sözcük ve yapı bilgisinin rolü
- Tez No: 553755
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DENİZ TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin sözcük bilgisinin (sözcük dağarcığı ve derinliği) ve yapı bilgisinin İngilizce okuma becerisine katkısını ortaya çıkarmaktır. Bunun yanı sıra, bu çalışma farklı okuduğunu anlama düzeylerine sahip İngilizceyi öğrenen Türk öğrencilerin okuma becerisinde İngilizce sözcük ve yapı bilgisinin katkısını bulmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın verisi İngilizce Okuduğunu Anlama, Sözcük Düzey, Sözcük İlişkilendirme, ve Yapı Bilgisi Testleri kullanılarak toplanmıştır. Bu çalışmaya Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünde okuyan 254 öğrenci katılmıştır. Toplanan veri çözümlendikten sonra katılımcılar İngilizce okuduğunu anlama test sonuçlarına göre üst ve düşük düzey olarak iki gruba ayrılmıştır. Bu çalışma, İngilizce sözcük dağarcığı, sözcük derinliği ve İngilizce yapı bilgisi ile İngilizce okuduğunu anlama becerisi arasında anlamlı ve olumlu bir ilişki olmasına rağmen, sadece İngilizce sözcük dağarcığı ve İngilizce yapı bilgisinin İngilizce okuduğunu anlama becerisine katkı sağladığını ortaya çıkarmıştır. Benzer şekilde, İyi düzeyde anlayan öğrenciler için İngilizce yapı bilgisi okuma becerisine katkısı sözcük dağarcığından daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Okuduğunu düşük düzeyde anlayan öğrencilerin İngilizce okuma becerisinde sadece İngilizce sözcük dağarcığının daha fazla ve anlamlı katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, bu çalışmanın katılımcıları için İngilizce sözcük derinliğinin İngilizce okuduğunu anlama yetisinde önemli katkısı olan bir bileşen olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the current study is to investigate the role of L2 lexical (breadth and depth) and syntactic knowledge in L2 reading comprehension of adult Turkish EFL learners. Moreover, the study aims to find out the contribution of L2 lexical and syntactic knowledge to L2 reading comprehension of Turkish EFL students having different L2 reading proficiency levels. With these purposes, the data of the study were collected through a Reading Comprehension Test compiled from TOEFL, Vocabulary Levels Test, Word Associates Test, and Syntactic Knowledge Test from 254 Turkish university students learning English as a foreign language. After the data gathered from the whole sample were analyzed, the participants were divided into two groups based on their reading comprehension test scores. The results of the study showed that although vocabulary breadth, depth and syntactic knowledge positively and significantly correlated with L2 reading comprehension, only vocabulary breadth and syntactic knowledge predicted L2 reading comprehension of the whole sample. Moreover, the predictive power of syntactic knowledge was found to be higher than that of vocabulary breadth. Similarly, syntactic knowledge outperformed in terms of predictive power in L2 reading comprehension of the participants having high reading comprehension level. On the other hand, only vocabulary breadth made the largest and significant contribution to L2 reading comprehension of the participants with low reading comprehension level.