Türkiye'de ve dünyada 'Gerontolojik ev' konsepti
'Gerontology home' concept in Turkey and all around the world
  1. Tez No: 553825
  2. Yazar: LALE TUNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşlı bakım modeli olarak uygulanan Gerontolojik Ev modelinin Türkiye'ye uyarlanabilmesi için gerekli olan fizibilite çalışmasını ve yaşlıların bu evlere olan bakış açılarını içermektedir. Türkiye'de ve dünyada hızlı bir şekilde artan yaşlı nüfusu ile yaşlanan bireylerin hem fizyolojik hem de psikolojik yönden değişime uğraması ve bakım gibi ihtiyaçların artması ile uzun süreli yaşlı bakımının önemi günden güne artmıştır. Artan talep doğrultusunda yaşlı bireylerin bakımı için yeni yöntemlerin ortaya çıkması ile yaşlı bireylerin uzun süreli bakım talebinde bulunurken tercihlerini etkileyen faktörleri ve uzun süreli bakım için hangi konseptleri tercih ettiklerini ortaya koymaktadır. Araştırma kapsamında bulunan sonuçlara göre; yaşlı bireylerin uzun süreli bakımı için tercihlerini belirlerken kendilerini daha özgür hissettikleri, kendilerini yalnız hissetmeyecekleri ve kendilerini ev ortamının sıcaklığında hissedecekleri bakım modellerini seçtikleri gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak, yaşlı bireyin yaşlı bakım modelini tercih ederken medeni durumu, eğitim düzeyi, aylık gelir düzeyi ve aile bireyleri ile olan iletişimleri de seçimlerini etkileyen diğer faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main intention of this study is reveal the feasibility study of Green House Homes, which are a long term care concept for elders in the United States, and reveal the elderly people's viewpoints and feelings about these homes. All around the world old age population is increasing rapidly and the importance of long the term care for elder people have increased day by day due to both physiological and psychological changes of aging individuals and increasing needs such as care. This study demonstrates the emergence of new methods for the care of elderly society and the factors that affect their preferences and indicates which concepts are plays an important role for elder people of preferring for long term care. Within framework of the study's results, consequences have been observed that elderly individuals choose their own care models that they feel more free, they will not feel alone and they feel themselves at home when they choose their preferences for long-term care. In addition to these, marital status, education level, monthly income level, and communication with elder's family members are the key factors too for determining the long-term elderly care model.