The effects of context awareness on the adoption of sports technologies
Bağlam farkındalığının spor teknolojilerinin kullanımına etkisi
  1. Tez No: 553895
  2. Yazar: YUSUF ÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜL TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapay zeka ve mikro sensörlerdeki gelişmeler sonucunda yeni bir teknoloji çağı başladı. Bağlamsal verilerin anında kullanılması, kişiselleştirilmiş geri bildirimleri ve hizmetlerin hedeflere göre özelleştirilmesini geliştirdi. Spor teknolojilerine ilişkin mevcut spor literatürü çoğunlukla spor teknolojileri ve spor motivasyonu arasındaki ilişkiyi anlamayı amaçlarken, pazarlama ve bilgi sistemleri literatürü spor teknolojilerinin var olan modellerle benimsenmesini ve yaygınlaşmasını açıklamaya çalışmaktadır. Bağlam farkındalığı olan bir teknolojiyi kullanma niyetinin tüketici bakış açısına göre günümüzdeki anlayışını genişletmek amacıyla, spor teknolojilerini çalışma alanı olarak kullandık ve“Bağlam Farkındalığı”adında izleme, koçluk, paylaşım ve oyunlaştırma olmak üzere dört boyutlu yeni bir yapı oluşturduk. Spor teknolojilerinin arkasındaki kullanım nedenlerinin anlaşılmasını geliştirmek için bağlam farkındalığı yeteneklerini ölçmek amacıyla 16 ölçekli bir yapı oluşturduk. Bu çalışmanın amacı, bağlam farkındalığı özelliklerinin kullanıcıların spor motivasyonu, yaptıkları spor türü ve diğer inovasyon özellikleriyle birlikte teknoloji benimsenmesi üzerindeki etkilerini anlamaktır. Önerilen model, Türkiye'deki 600 katılımcıdan elde edilen veriler ile ampirik olarak test edilmiştir. Modeller ve hipotez testleri için kısmi en küçük kareler (PLS) yöntemi kullanılmıştır. Bağlam farkındalığının algılanan inovasyon özelliklerini önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca spor motivasyonunun ve spor tipinin modeldeki ilişkileri modere ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a new era of technology as a result of advancements in artificial intelligence and microsensors. Instant use of contextual data improves service customization with highly personalized feedbacks and objectives. Existing sports literature regarding sports technologies mostly aim to understand the relationship between sports technologies and sports motivation while, on the other hand, marketing and information systems literature try to explain adoption and diffusion of sports technologies with the existing frameworks. In an attempt to extend the current understanding of the intentions of using a context-aware technology from the consumer perspective, we used sports technologies as the study domain and created a new construct, named“Context Awareness,”with four dimensions: tracking, coaching, sharing, and gamification. We created 16 scale items to measure the context awareness capabilities to enhance the understanding of usage drivers behind sports technologies. The purpose of this study is to understand the effects of context-aware characteristics on users' adoption together with sports motivation, sports type, and other innovation characteristics. The proposed model is empirically tested with data from 600 participants in Turkey. Partial least squares (PLS) were used for models and hypotheses testing. Context awareness is found to affect perceived innovation characteristics significantly. It is also shown that sports motivation and sports type moderates the relationships in the model.