77 numaralı Mühimme Defterinin transkripsiyonu ve hükümlerin özeti (1-370)
The transcrement of the identification address and the summary of the provisions (1-370)
- Tez No: 553896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH İSTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Osmanlı Devleti'nin birinci derecede önemli yargı ve karar organı olan Dîvân-ı Hümâyûn'nda yapılan toplantılarda siyasî idarî, askerî, örfî, şer'î, adlî ve malî işler, şikâyet ve davalar görüşülüp karara bağlanmaktaydı. Görüşülen sorunlar ve alınan kararlar çeşitli defterlere kaydedilirdi. Bu defterlerden biri,“Mühimme Defterleri”dir. Dîvân'da görüşülen siyasî, idarî, askerî, sosyal açıdan önemli kararların kaydedildiği defterlere Mühimme Defterleri denir. Ayrıca, Dîvân-ı Hümâyûn'da kararlaştırılan hususlar üzerine padişahın onayı alındıktan sonra düzenlenen fermanların suretlerinin kaydedildiği defterler olarak da tanımlanmaktadır. Mühimme Defterleri, daima birinci derecede kaynak olarak kullanılmış olup bu defterlere dayanan birçok araştırma ve çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada ana hatlarıyla Mühimme Defterlerinin tanıtımını yapıldıktan sonra Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nden temin edilen 77 Numaralı Mühimme Defterinin transkripi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca defterin düzenlendiği dönemde yaşanan siyasi ve sosyal gelişmeler ele alınıp hükümlerin özeti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Political, administrative, military, customary, public, judicial and financial affairs, complaints and cases were discussed and resolved at the meetings held in the Dîvân-ı Hümâyûn, fundamental judicial and decision-making body of the Ottoman Empire. Discussed issues and taken decisions were recorded in various books. One of these books were“Mühimme Defteri.”Books in which important political, military, administrative and social decisions discussed in Divan were recorded in were called“Mühime Defterleri.”It is also Defʿined as the books in which the copies of edicts issued after the approval of the sultan on the issues determined in the Divân-ı Hümâyûn were taken. Mühimme Defterleri have always been used as primary sources and many researches and studies have been done based on these books. After the introduction of these memorandum books, the introduction and analysis of the 77th of the Prime Ministry Ottoman Empire were presented. In addition, political and social developments were taken into consideration and the book was transcripted.