Cyberloafing behavior in the workplaces and management practices
İşyerlerindeki siber aylaklık davranışı ve yönetim uygulamaları
  1. Tez No: 553938
  2. Yazar: YASEMİN KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İşyerlerinde bilişim teknolojilerinin yaygın biçimde kullanılmaya başlanması ile birlikte, siber aylaklık organizasyonların en büyük sorunlarından biri haline gelerek, bu davranışın olumsuz yönleri işletme yöneticilerini çeşitli kontrol mekanizmaları geliştirmeye yöneltmiştir. Ancak, son yıllarda, bilgisayar izleme ve organizasyon politikaları gibi kontrol mekanizmalarının etkinliğine ilişkin tartışmalı bir bakış açısı görülmektedir. Bu nedenle, bu araştırma kapsamında, işyerlerindeki çalışanların siber aylaklık davranışı hakkındaki bilgilerimizi zenginleştirerek, siber aylaklık davranışını azaltmak amacıyla geliştirilen yönetim uygulamalarının, çalışanların siber aylaklık yapma niyetini nasıl etkilediğini araştırmak amaçlanmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, Ankara ilindeki 380 banka şubesi çalışanları ile web tabanlı bir anket aracılığıyla toplanmış ve toplanan veriler IBM SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, genel caydırıcılık teorisini desteklemekte ve kurumsal yaptırımlar ve bilgisayar izleme sistemlerini kullanarak çalışanların siber aylaklık davranışını gösterme niyetlerinin azaltılabileceğini ortaya koymaktadır. Bulguların, insan kaynakları uygulamalarında ve siber aylaklık davranışıyla başa çıkmada daha etkili olması için yönetim stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the widespread use of information technologies in the workplaces, cyberloafing has become one of the greatest problems of the organizations and negative aspects of this behavior have led business managers to develop control mechanisms. However, in recent years, there has been a controversial perspective regarding the effectiveness of these control mechanisms such as computer monitoring and organizational policies. Therefore, within this research, it is aimed to broadening our understanding of cyberloafing behavior in the workplaces and how management practices affect cyberloafing intention of employees. The data were collected through a web-based survey from 380 employees of bank branches in Ankara province and collected data were analyzed with IBM SPSS 22 program. The findings support the general deterrence theory and reveal that intentions for cyberloafing behavior may be reduced by enforcing the organizational sanctions and computer monitoring systems. The findings are expected to contribute to the development of human resources practices and management strategies to be more effective in dealing with cyberloafing behavior.