The relationship between organizational commitment and perceived organizational support: Case of a luxury concept hotel
Örgütsel bağlılık ile algılanan kurumsal destek ilişkisinin lüks konseptte hizmet veren bir otelde incelenmesi
  1. Tez No: 554015
  2. Yazar: CEMRE KALKANDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM GÖL BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmada, lüks konseptte hizmet veren bir otel işletmesinde bazı sosyo-demografik özelliklerin ve algılanan örgütsel destek düzeyinin, örgütsel bağlılık düzeyine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada dikkate alınan sosyo-demografik özellikler, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, kurum çalışma süresi, toplam çalışma süresi ve çalışılan pozisyon olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2018 yılında İstanbul ilinde lüks konseptte hizmet veren bir otel işletmesinde çalışan 177 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada demografik verileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”, algılanan örgütsel destek düzeyini belirlemek için“Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği-Kısa Form”ve örgütsel bağlılık düzeyi ile ilgili verileri toplamak için“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışanların sosyo-demografik özellikleri ve algılanan örgütsel destek düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için; Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Welch Test ve Pearson Korelasyonu kullanılmıştır. Araştırma sonucunda otel çalışanlarının; algılanan örgütsel destek düzeyleri ile duygusal bağlılık ve örgütsel bağlılık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu, algılanan örgütsel destek düzeyleri ile devam bağlılığı ve normatif bağlılık düzeyleri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ancak bu ilişkilerin anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Öte yandan, otel çalışanlarının yaşlarının, medeni durumlarının, eğitim durumlarının, kurumdaki çalışma sürelerinin, toplam çalışma sürelerinin ve çalıştıkları pozisyonların duygusal bağlılık, devam bağlılığı, normatif bağlılık ve örgütsel bağlılık genel düzeyi üzerinde bir farklılaşmaya neden olduğu ancak cinsiyetlerinin bir farklılaşmaya neden olmadığı da araştırmanın sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of some socio-demographic characteristics and perceived organizational support level on the level of organizational commitment in the luxury concept hotel businesses. The socio-demographic characteristics of the study were determined as gender, age, marital status, educational status, institution working time, total working time and position. The sample of the study consisted of 177 people who worked in the luxury concept hotel businesses in Istanbul in 2018. Relational screening method was used in the study. Personal Information Form“ was used to collect socio-demographic data, ”Perceived Organizational Support Scale-Short Form“ to determine perceived organizational support level, and ”Organizational Commitment Scale" to collect data related to organizational commitment level. To determine the impact of socio-demographic characteristics and perceived organizational support levels on organizational commitment of hotel employees; Independent Sample T-Test, One-Way Variance Analysis (ANOVA), Welch Test and Pearson Correlation were used. As a result of the research; it was found that there was a positive and significant relationship between Perceived Organizational Support levels and Affective Commitment and Organizational Commitment levels, and there was a positive but not significant relationship between Perceived Organizational Support levels and Continuance Commitment and Normative Commitment levels. On the other hand, the age, marital status, educational status, current working time, total working time and positions of the hotel personal have led to a differentiation on the level of Affective Commitment, Continuance Commitment, Normative Commitment and Organizational Commitment, but their gender does not cause a differentiation.