The comparative effects of meaning-focused and form-focused instruction on L2 collocation learning
Eşdizimlilik öğreniminde anlam-odaklı ve biçim-odaklı öğretim yöntemlerinin etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 554016
  2. Yazar: GÜLŞAH SOBUCALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma anlam-odaklı (MFI) ve biçim-odaklı (FFI) öğretim yöntemlerinin ikinci dilde eşdizimlilik öğrenimi üzerine farklılaşan etkilerini araştırmaktadır. Üç farklı sınıftan başlangıç seviyesinde dil yeterliliğine sahip doksan üç öğrenci bu çalışmaya katılmış ve sınıflar MFI, FFI veya Kontrol deney durumlarından birine rastgele atanmışlardır. MFI ve FFI grupları kendilerine atanan deney durumlarına uygun olarak 40'ar dakikalık üç öğretim seansına katılmışlardır. Bu seanslarda, MFI grubu hedef eşdizimlilikleri içeren ve tekrarlayan metinler okuyup sözlük yardımı almaksızın kavrama soruları cevaplamışlardır. FFI grubu ise aynı metinleri okuyup aynı soruları cevaplamıştır. Fakat FFI grubunun metinlerinde eşdizimlilikler koyu yazılmış ve bu grupta sözlük kullanımına biçime odaklanmak amacıyla izin verilmiştir. Kontrol grubu sadece ön ve son testleri almıştır. Hedef eşdizimliliklerin seçiminde derleme dayalı bir yaklaşım benimsenerek 20 fiil-isim eşdizimliliği düğüm sıklığı ve birliktelik ölçümlerine göre seçilmiştir. Eşdizimlilik öğrenimi biçim tanıma, anlam hatırlama ve biçim hatırlama yeterlik seviyesindeki ön ve son testlerle ölçülmüştür. Genel sonuçlar deney gruplarının anlamlı bir gelişme gösterirken Kontrol grubunun skorlarında anlamlı bir değişiklik olmadığını göstermiştir. Ayrıca, FFI grubu MFI grubu üzerinde biçim tanıma ve biçim hatırlama yeterlik seviyelerinde anlamlı bir avantaja sahip olmuş ve bu sonuç da eşdizimlilikleri biçimsel bakımdan öğrenmek için biçime odağın önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates differential effects of Meaning-Focused (MFI) and Form-Focused Instruction (FFI) on learning of L2 collocations. Ninety-three university students with elementary level of proficiency in three intact classes participated in the study and they were randomly assigned to one of the experimental conditions, namely MFI, FFI and Control. MFI and FFI groups took part in three 40-minute instructional sessions in line with the assigned treatment. In these sessions, MFI group read passages which contained and recycled the target collocations and answered comprehension questions without help of a dictionary. FFI group, on the other hand, read the same passages and answered the same questions but dictionary use was allowed and target collocations were bold-faced in their passages to draw attention to form. Control group took only pretests and posttests. Adopting a corpus-based approach in the selection of target collocations, 20 verb-noun collocations were selected according to Node Frequency, Mutual Information and Log Dice scores. Pretests and posttests measured collocation gains at form recognition, meaning recall and form recall levels of mastery. Overall results showed that experimental groups improved significantly whereas there were no significant differences in Control group's scores from pretest to posttests. Moreover, FFI group had a significant advantage over MFI group in the mastery levels of form recognition and form recall highlighting importance of attention to form to master formal aspects of collocations.