2017-2018 yeni sosyal bilgiler öğretim programında yer alan 5.sınıf sosyal bilgiler dersi kazanımlarının öğretmen görüşlerine göre gerçekleştirilme düzeyinin belirlenmesi
Determination of the accomplishment level of the social sciences attainments of the fifth grades, placed in the 2017-2018 new social studies curriculum, according to teachers' viewpoints
  1. Tez No: 554047
  2. Yazar: ÖNDER ÇALIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sosyal bilgiler öğretim programı Türkiye'de ilk defa 1968 yılında uygulanmaya başlanmış ve günümüze kadar içeriğinde ve kapsamında birçok değişiklikler yapılmıştır. Son olarak 2017 yılında yeni bir öğretim programı hazırlanarak uygulamaya konulmuştur. Yeni hazırlanan öğretim programında konu içeriğinin sadeleştirilmesi, kazanım sayılarının azaltılması gibi birçok değişiklik göze çarpmaktadır. Araştırma yeni hazırlanan 5. sınıf sosyal bilgiler dersi öğretim programında yer alan kazanımların öğretmen görüşlerine göre gerçekleştirilme düzeyiyle ilgilidir. Araştırma kapsamında 2017 yeni 5. sınıf sosyal bilgiler dersi kazanımlarının öğretmen görüşlerine göre gerçekleştirilme düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu yönüyle bir önceki programda bulunan kazanımlarla ilgili alan yazında birçok araştırma olmasına rağmen, bu araştırma yeni öğretim programında bulunan kazanımlarla ile ilgili ilk çalışmalardan birisi olacaktır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin 5. sınıf sosyal bilgiler dersi kazanımlarının öğretmen görüşlerine göre gerçekleştirilme düzeyini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada nicel araştırma yöntemi ve betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma Tokat il merkezinde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda görev yapan 5. sınıf sosyal bilgiler dersini yürüten 60 sosyal bilgiler öğretmenine açık uçlu sorularında yer aldığı anket uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan“2017-2018 Yeni 5. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Kazanımlarının Öğretmen Görüşlerine Göre Gerçekleştirilme Düzeyi Anketi”(Ek 3) kullanılmıştır. Değerlendirilen 57 anket formundan elde edilen veriler SPPS istatistik programı yardımı ile frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü (oneway) anova ve scheffe testi teknikleri ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social Studies curriculum for the first time in Turkey started to be implemented in 1968 and many changes have been made in content and scope to the present day. Finally, in 2017, a new curriculum was prepared and applied. In the newly prepared curriculum, there are many noticeable changes such as simplifying the content of the subject and reducing the number of learning outcomes. The research is about the determining the level of learning outcomes of the 5th Grade Social Studies course in the newly prepared curriculum according to the teachers' views. Within the scope of the research, it is aimed to determine the level of learning outcomes of the 5th Grade Social Studies course in 2017 according to the teachers' views. In this respect, although there are many studies in the literature about the learning outcomes in the previous curriculum, this research will be one of the first studies related to learning outcomes in the new curriculum. Quantitative research method and descriptive survey model were used in this research, which was conducted to determine the level of the learning outcomes of 5th Grade Social Studies course according to teachers' views. In this study, 60 social studies teachers who conducted 5th grade social studies course in the secondary schools of National Education Directorate in Tokat provience were applied a questionnaire including open ended questions. In the research, 2017-2018 New 5th Grade Social Studies Course Achievement According to Teachers' View Survey consisting of three parts as a data collection tool was used. The data obtained form 57 questionnaires were analyzed by frequency, percentage , mean, standard deviation, t test, one way and scheffe test techniques with the help of SPPS statistical program.