E-ihalede format ve rekabet bilgisi seçiminin tasarruf oranı üzerindeki rolü
The role of the saving rate choosing format and competitive information in the auction
  1. Tez No: 554132
  2. Yazar: ARKIN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı; E-ihale sürecinde format ve rekabet bilgisi seçiminin, ihalenin en yüksek kazanç oranı ile sonuçlandırılması üzerindeki rolünü belirlemektir. Buna ek olarak oyun teorisi ve karar verme teorisi doğrultusunda hangi ihale tipinde ve rekabet bilgisinde süreçlerin daha başarılı geçtiğini karşılaştırmaktır. Araştırmada elektronik ortamda yapılan gerçek 558 ihale verisi ele alınmış olup; ihale tasarruf oranlarının birbirinden farklı olması ve ihale usullerinin farklı formatlarda olması nedeniyle, en yüksek tasarruf oranının sağlandığı ihale tipi, rekabet bilgisi değişkeni ile 1. ve 2. teklif arasındaki yüzde farkı değişkeni bilgilerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonuçları her bir ihale tipinin rekabet bilgisi ile 1. ve 2. teklif arasındaki yüzde farkı değişkeni doğrultusunda değerlendirilmiştir. Genel anlamda araştırma sonuçlarına göre yapılan değerlendirmede; ihale tipleri arasında 1. ve 2. teklif arasında yüzde 10 ve altı fark olması durumunda en yüksek tasarruf oranının İngiliz tipi ihalede gerçekleştiği görülmüştür. Ayrıca İngiliz tipi ihalede 1. ve 2. teklif arasında yüzde 10 ve altı fark olması durumunda en yüksek tasarruf oranının önde geride, sıralama ve en iyi teklif rekabet bilgisi aynı anda aktif olduğunda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research objective is to provide an optimal strategy for modeling an e-RFQ or RFQ (non electronic) process. In addition, auction types and competition informations are compared in the light of game theory and optimal decision theory. In this research, 558 real e-RFQ or e-Auction data are used. Because this data includes varied auction types and saving percentages; it is focused on just these variables to get an accurate picture of the field; auctions type which leads to maximum saving rates, competition information and percentage differences between 1. and 2. places bids. Results of this research evaluated by competition information and the percentage differences between 1. and 2. places for every e-auction. The results show that among the auction types the maximum saving rates can be achieved by using English Type. Besides in English Type when 1. and 2. bids had 10 percentage or less differences the maximum saving rates is active in Leadership (Leading-Ranking-Best Bid) Information.