Devletlerin uzay çalışmaları ve Türkiye'nin uzay politikası
Space activities of the states and the space policy of Turkey
  1. Tez No: 554160
  2. Yazar: BURAK KARAKULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BERKE DİLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Aeronautical Engineering, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada önce insanoğlıunun uzay ile olan ilişkisi tarihsel süreç içerisinde kısaca anlatılmıştır. Ardından başlangıcından günümüze kadar gerçekleştirilen uzay çalışmaları ve bu çalışmalardan doğan uzay hukuku incelenmiştir. Uzay çalışmalarının, devletlerin askeri, ekonomik ve teknolojik güç unsurları ve prestijine yaptığı katkıların üzerinde durulduktan sonra ise Türkiye'nin uzay teknolojilerinde ne durumda olduğu, bugüne dek yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapılması gerekenler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the relation of the humanity with the space was told within the historical process. Then, it was examined the space activities and the space law which was born from these activities which has been carried out from the beginning up today. After laying emphasis upon the contributions of space activities to the military, economic and technological power elements and prestige of the states, it was revealed in which condition Turkey is in space technologies, what Turkey has been done up today, and what should be done hereafter.