Prediyabetli bireylerde sezgisel yeme davranışının kan parametrelerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the essential eating behavior on blood parameters in prediacabled individuals
  1. Tez No: 554202
  2. Yazar: DİLARA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ARITICI ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, prediyabetik bireylerde sezgisel yeme davranışının kan parametrelerine olan etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışma, Mart 2018 - Mayıs 2018 tarihleri arasında Dilara Güney Beslenme Danışmanlığı ve Prof. Dr. Ercan Tuncel Muayenehanesine başvuran 19-45 yaş arası prediyabetli ve sağlıklı bireyler ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylerin, demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, sezgisel yeme davranışlarını saptamak amacıyla Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (IES-2), biyokimyasal testleri ve üç günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Çalışmaya katılan bireylerden 8-10 saatlik açlık sonrası laboratuvarda kan örneği alınmıştır. Alınan örneklerde açlık kan glukozu (AKG), açlık insülin, Hemoglobin A1c (HbA1c) , HDL-kolesterol, trigliserit, LDL- kolesterol, total kolesterol değerlerine bakılmıştır. Çalışmaya 91'i prediyabetli, 82'si sağlıklı birey olmak üzere toplam 173 kişi katılmıştır. Prediyabetli bireylerin yaş ortalaması 38.5±6.0 yıl, sağlıklı bireylerin yaş ortalaması 34.2±7.8 yıl olarak bulunmuştur. Çalışmaya katılan prediyabet kadınların %65.2'sinde reaktif hipoglisemi ve bozulmuş glukoz toleransı birarada görülürken, %17.4'ünde reaktif hipoglisemi ve bozulmuş glukoz toleransı, insülin direnci ve bozulmuş glukoz toleransı birlikte görülürken, %14.5'inde insülin direnci ve %2.9'unda bozulmuş açlık glukoz tanısı görülmektedir. Prediyabet erkeklerin %40.9'unda reaktif hipoglisemi ve bozulmuş glukoz toleransı birarada görülürken, %36.4'ünde insülin direnci ve bozulmuş glukoz toleransı, %18.2'sinde reaktif hipoglisemi ve insülin direnci ve bozulmuş glukoz toleransı birlikte görülürken ve de %4.5'inde bozulmuş açlık glukoz tanısı görülmektedir. Prediyabetli bireylerde sezgisel yeme toplam puanı ile beden-kütle indeksi (BKI), bel çevresi, vücut ağırlığı ve trigliserit arasında ilişki bulunmuştur. Prediyabetli bireylerde, sezgisel yeme ölçeği toplam puanı ile BKI vücut ağırlığı ve BKI arasında negatif ilişki bulunmuş olup, aradaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Kontrol grubundaki bireylerin ise % 46.3'ünün sezgisel yemek yemediği, %53.7'sinin sezgisel yemek yediği bulunmuştur. Bu fark istatistiksel olarak önemli bulunamamıştır (p>0.05). Sonuç olarak, prediyabetli bireylerde sezgisel yeme ölçeği toplam puanları azaldıkça, vücut ağırlıklarının ve BKI'larının arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to investigate the effects of intuitive eating habit in prediabetes subjects on the blood parameters. It included healthy individuals and cases with prediabetes aged 19-45 years, who applied to the“Dilara Güney Nutrition Counseling”and the private office of Prof. MD. Ercan Tuncel between March 2018 and May 2018. Intuitive eating scale 2 (IES-2), biochemical tests, and the records of food consumption during three days were obtained to determine the intuitive eating habits, demographic and anthropometric proportions. Blood sample was collected in the laboratory after 8-10 hours of fasting. Fasting blood glucose, fasting insulin, HbA1c, HDL-cholesterol, triglyceride, LDL-cholesterol, and total cholesterol levels were investigated in the blood samples obtained. A total of one hundred seventy three subjects; ninety one cases with prediabetes and eighty two healthy individuals, participated. The mean age of cases with prediabetes was 38.5±6.0 years, while it was 34.2±7,8 years in healthy individuals. The comorbidity of reactive hypoglycemia and impaired glucose tolerance test was the most common diagnosis among female subjects involved in the study, accounting for 65.2% of prediabetes cases, while the comorbidity of reactive hypoglycemia, insulin resistance, and impaired glucose tolerance test accounting for 17.4%, the only insulin resistance for 14.5% and the only impaired glucose tolerance test for 2.9%. The comorbidity of reactive hypoglycemia and impaired glucose tolerance test was also the most common diagnosis among male subjects involved in the study, accounting for 40.9% of prediabetes cases, while the only insulin resistance accounting for 36.4%, the comorbidity of reactive hypoglycemia, insulin resistance, and impaired glucose tolerance test accounting for 18.2%, and the only impaired glucose tolerance test for 4.5%. A correlation was found between the total intuitive eating score in cases with diabetes and body mass index (BMI), waist circumference, body mass and triglyceride level. A negative correlation was found between the total score of the intuitive eating scale in cases with prediabetes and BMI, and this correlation was statistically significant (p0.05). On the other hand, 46.3% of the control group do not eat intuitively, while 53.7% eat intuitively. This difference was statistically insignificant (p>0.05). In conclusion, although body weight and BMI increased with prediabetes, total intuitive eating score decreased.