24 saatlik diyeti hatırlatma yönteminin çok basamaklı sorgulama tekniği kullanılarak geliştirilmesi üzerine bir pilot çalışma: Genç yetişkin örneği
A pilot study on development of self-administered multiple-pass 24 hour dietary recall: A sample from young adult woman
- Tez No: 554208
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ülkemizde 24 saatlik diyet hatırlatma, referans bir enstrüman olarak kabul edilmesine karşın, kişinin kendi beyanına dayalı olduğundan, yanlış bildirime ve bundan doğan ölçüm hatalarına açıktır. Hataları en aza indirmek için bu yöntemin sorgulama protokolünün standardize edilmesi önerilmektedir. Bu çalışmanın amacı normal vücut ağırlığına sahip yetişkin kadınlarda çok basamaklı sorgulama tekniği kendi kendine uygulandığında enerji alımının yanlış raporlanmasında ve besin tüketim verilerinde esnek sorgulamaya kıyasla gözlenen farklılığı tesbit etmektir. Çalışma, yaşları 24-32 ve BKI 19,6-24,4. kg/m2 olan 20 kadın üzerinde yürütülmüştür. 7±2 gün aralıklı üç ayrı günde esnek sorgulama içeren 24 Saatlik Diyeti Hatırlatma Yöntemi ( Yöntem1) ve buna ait form, sonraki 7±2 gün aralıklı üç ayrı günde Türkçeye uyarlanmış 24 Saatlik Diyeti Çok Basamaklı Hatırlatma Yöntemi (Yöntem 2) ve buna ait form uygulanmıştır. Boy ve ağırlık ölçümleri yapılmış, IPAQ-uzun ile fiziksel aktivite durumları, sorgulanmıştır. Goldberg kesim noktaları ile analiz edildiğinde Yöntem 1 ile katılımcıların %5 nin ve Yöntem 2 ile %20 sinin enerji alımını eksik raporladıkları tespit edilmiş, iki yöntem arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Gruplara göre besin tüketimi, besin ögeleri alımları arasındaki farklılıklar enerjiye göre düzeltme yapılarak incelendiğinde kurubaklagil tüketimi, riboflavin, folat, kalsiyum ve fosfor alımı enerji alımından bağımsız olarak Yöntem 2 için daha düşük bulunmuştur. Bu pilot çalışmanın sonuçlarının cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi benzer normal vücut ağırlığına sahip bireylerde çapraz düzende büyük örneklemli bir çalışma ile test edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although 24-hour dietary recall is accepted as a reference instrument in Turkey, it is open to measurement errors due to self-report. It is recommended that to standardize the recall protocol of this method to prevent or minimize the errors. The objective of this study is to determine the observed differences in the misreporting of energy intake and in food consumption data when multiple-pass standardized recall is self-administered by normal weight women. The study was carried out on 20 adult females aged 24-32. and having BMI; 19,6-24,4. kg/m2. Unstructured 24 Hour dietary recall (Method 1) on three different days with 7 ± 2 days interval and Turkish version of 24-hour multiple-step dietary recall (Method 2), in three separate days, with 7 ± 2 day intervals were applied in order. Goldberg cut-off points were used to determine energy misreporting. By Method 1; 5% of participants and by Method 2; 20% of the participants were underreporters, but the difference between two methods was not statisitically significant. Energy adjusted SPE of foods and the energy adjusted levels of nutrient intake by two methods were compared .Amounts of legume and nuts and intakes of some nutrients riboflavine, total dietary folate, calcium and phosphorus were higher by Method one . These results should be tested with a large-sample size study in crossover design on normal weight women in similar age and education level by interviewer administered multiple-pass recall.