İstismarcı yönetimin iş tatmini, yaşam tatmini ve örgütten memnuniyet ile ilişkisi
The relationship of abusive supervision with job satisfaction, life satisfaction and satisfaction with organization
- Tez No: 554250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada istismarcı yönetim olgusunun, çalışanların iş ve iş dışı hayatları üzerindeki etkilerini incelemeye odaklanılmıştır. Bu kapsamda; (a) istismarcı yönetimin çalışanın iş tatmini ile ilişkisi, (b) istismarcı yönetimin çalışanların yaşam tatmini ile ilişkisi, (c) istismarcı yönetimin çalışanların örgütten memnuniyetleri ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya Türkiye'de faaliyet gösteren çeşitli sektörlerden toplamda 322 çalışan katılmıştır. Katılımcılar, yöneticilerinin istismarcı davranış tarzını benimseyip benimsemediklerini, işlerinden duydukları memnuniyeti (iş tatmini), iş dışı hayattan duydukları memnuniyeti (yaşam tatmini) ve örgütten memnuniyet düzeylerini değerlendirmişlerdir. Araştırma bulgularına göre istismarcı yönetim ile iş tatmini, yaşam tatmini ve örgütten memnuniyet arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiyi tespit edilmiştir. Araştırmada uygulanan ANOVA Analizi bulgularına göre, çalışanların iş tatmini, yaşam tatmin ve örgütten memnuniyet düzeyleri alt kademelerden üst kademelere gidildikçe artmakta ve istismarcı yönetimi algılama düzeyi de azalmaktadır. Bağımsız Örneklemler T Testi bulgularına göre ise, mavi yakalı çalışanların, iş tatmini, yaşam tatmini ve örgütten memnuniyet düzeylerinin beyaz yakalı çalışanlara oranla daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, tartışma bölümünde detaylıca analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of abusive supervision on the working and non-working lives of the employees. In this context, (a) the relationship between abusive supervision and employees' job satisfaction, (b) the relationship between abusive supervision and employees' life satisfaction, (c) the relationship between the employees and the satisfaction of the employees with organization were examined. A total of 322 employees from various sectors operating in Turkey participated in the study. Participants evaluated whether their supervisors adopt abusive behaviors, their satisfaction with their work (satisfaction), their satisfaction with non-work life (satisfaction) and their satisfaction levels with organization. According to the findings of the research, negative correlations were found between abusive supervision and job satisfaction, life satisfaction and satisfaction with organization. According to the ANOVA Analysis applied in the research, job satisfaction, life satisfaction and satisfaction levels with organization of the employees increase as they move from lower levels to higher levels and the level of perception of abuse management decreases. According to the Independent Samples T Test results, blue collar employees have lower levels job satisfaction, life satisfaction and satisfaction with organization than white collar employees. Research findings have analyzed in detail in the discussion section.